enfnews logo

فوری

اشتراک گذاری

آمریکا بر ۱۳۰۰ آیتم فولادی و آلومینیومی وارداتی از چین تعرفه ۲۵ درصدی وضع می‌کند/ بایدن: چینی در بازار فولاد نه رقابت، بلکه تقلب می‌کنند!

به گزارش پترومتالز، دولت آمریکا در نظر دارد بر ۱۳۰۰ آیتم فولادی و آلومینیومی وارداتی از چین تعرفه ۲۵ درصدی وضع کند. تعرفه واردات این اقلام پیش از ۷.۵ درصد بوده است.

این حرکت دولت بایدن که پیش از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و با هدف جلب رأی کارگران صنعت فولاد این کشور انجام می‌گیرد، بار دیگر شعله جنگ تجاری را در بازار جهانی فولاد روشن خواهد کرد.

بایدن گفته است که فولادسازان چینی محصولات فولادی مازاد بر نیاز داخلی این کشور را با قیمت‌های ناعادلانه و پایین به بازار جهانی روانه می‌کنند و یارانه‌های سنگین دولت چین به آنها اجازه می‌دهد بدون نگرانی از سودآوری فعالیت کنند. به گفته بایدن، چینی‌ها در بازار جهانی فولاد به جای رقابت، تقلب و فریب‌کاری می‌کنند!

بایدن همچنین به همکاری با مکزیک برای جلوگیری از صادرات غیرمستقیم فولاد و آلومینیوم چین با فروش غیرمستقیم فلزات از طریق خاک مکزیک به ایالات متحده آمریکا اشاره کرد.

چین در سال ۲۰۲۳ حدود ۸۴۵۰۰۰ تن فولاد به ایالات متحده صادر کرد که تنها ۰.۹۴ درصد از کل صادرات فولاد چین در سال گذشته را به خود اختصاص داده است؛ در حالی که صادرات آلومینیوم این کشور به ایالات متحده در مجموع ۶۹۰۸۹۰ تن بوده است که نشان‌دهنده ۸.۱ درصد از کل صادرات آلومینیوم این کشور است.

اگر آمریکا موفق شود از صادرات غیرمستقیم فولاد چین نیز به خاک خود ممانعت کند، این اقدام ممکن است به حضور تهاجمی صادرکنندگان فولاد چین در سایر بازارها و کاهش بیشتر قیمت‌های جهانی فولاد منجر شود.

حجم صادرات فولاد چین در ماه مارس ۲۰۲۴ به ۹.۸۹ میلیون تن رسیده است که بالاترین میزان در بیش از ۷ سال گذشته (از ژوئیه ۲۰۱۶ تاکنون) است. طی ژانویه تا مارس ۲۰۲۴، حجم صادرات فولاد چین به ۲۶ میلیون تن رسید که در مقایسه با ۲۰ میلیون تن در مدت مشابه سال گذشته، ۲۸ درصد افزایش داشته است.

کاهش نسبی مصرف داخلی فولاد در چین و تقاضای ضعیف در این کشور باعث شده است تا فولادسازان چینی از سال ۲۰۲۱ تاکنون به صورت بی‌وقفه صادرات فولاد خود را افزایش دهند.

Print Friendly, PDF & Email

لینک کوتاه:

https://enfnews.com/?p=17667

بر چسب ها

مقالات مرتبط

تبادل نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + یک =