enfnews logo

فوری

اشتراک گذاری

متال اکسپرت: عراق برای حمایت از تولیدکنندگان داخلی بر واردات میلگرد عوارض می‌بندد/ صادرات میلگرد ایران به عراق چه وضعی پیدا خواهد کرد؟

به گزارش پترومتالز، متال اکسپرت در شمار امروز خود نوشت: نهادهای دولتی عراق قصد دارند از تامین‌کنندگان داخلی میلگرد در برابر رقبای خارجی محافظت کنند و تعرفه‌های گمرکی جدیدی را اعلام کرده‌اند که در پاییز اجرایی می شود. فعالان بازار داخلی عراق از تصمیم دولت این کشور دلگرم شده‌اند و می‌گویند که رقابت با تامین‌کنندگان خارجی، به‌ویژه صادرکنندگان میلگرد ایران که دائماً قیمت‌ها را پایین می‌آورند، بسیار دشوار شده است. در عین حال، دولت عراق موظف است قیمت‌های اعلام شده توسط تولیدکنندگان و بازرگانان عراقی را مورد نظارت قرار دهد و اطمینان حاصل کند که این قیمت‌ها برای خریداران داخلی فولاد منصفانه باقی خواهد ماند.

کابینه دولت عراق تصمیم گرفت 20 درصد عوارض گمرکی اضافی بر واردات میلگرد سایزهای 10 تا 32 میلی‌متر تحت کد HS 72142000 وضع کند. این اقدام بر واردات میلگرد از همه مبادی تأثیر می گذارد و از 3 اکتبر 2024 (12 مهر امسال) به مدت چهار سال اجرا می‌شود. متال اکسپرت دریافت که این تصمیم برای حمایت از تولیدکنندگان ملی، حمایت از بخش صنعتی خصوصی و پاسخگویی به تقاضای بازار محلی برای مصالح ساختمانی تصویب شد.

وزارت صنعت و معدن عراق تاکید کرد: از جمله دلایل اصلی اعمال تعرفه جدید واردات، افزایش حجم محصولات وارداتی نسبت به سه سال گذشته است. در کنار حمایت از تولیدکنندگان داخلی فولاد، مقامات دولتی عراق نیز هدفشان کنترل قیمت‌های محلی و جلوگیری از افزایش غیرمنطقی آنهاست. نظارت‌های بیشتر در آینده برای تجزیه و تحلیل تأثیر عوارض وارداتی جدید انجام خواهد شد.

در حالی که تولیدکنندگان و بازرگانان فولاد عراق از این خبر دلگرم شده‌اند، آنها می‌دانند که صنعت فولاد داخلی عراق فوراً از این عوارض سودی نخواهد برد زیرا این اقدام در پاییز عملیاتی خواهد شد. یک منبع آگاه به متال اکسپرت گفت: این تصمیم از ابتدای اکتبر سال جاری اجرایی خواهد شد. بنابراین مقامات دولت عراق به تجار فرصتی [چند ماهه] داده‌اند تا سفارشات خود را از ایران نهایی کنند. همچنین فرصتی برای تجار نزدیک به احزاب سیاسی است که به میزانی که می‌توانند نسبت به واردات میلگرد اقدام کنند. یک منبع دیگر خاطرنشان کرد: این یکی از تصمیماتی است که زمانی که نخست وزیر عراق با همه وزرا جلسه داشته، اعلام شده است. مراحل زیادی وجود دارد که برای رسمی شدن و اعمال آن توسط وزرا نیاز به زمان دارد.

Print Friendly, PDF & Email

لینک کوتاه:

https://enfnews.com/?p=20343

بر چسب ها

مقالات مرتبط

تبادل نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × دو =