enfnews logo

فوری

اشتراک گذاری

پیش بینی قیمت ها در بازار فولاد ایران در هفته جاری (۲۶ خرداد تا ۱ تیر)

به گزارش اقتصاد، نفت و فلزات نیوز، در هفته منتهی به ۲۵ خرداد، همان‌گونه که پیش‌بینی کرده بودیم، شاهد افزایش قیمت‌ها در بازار آهن بودیم. در هفته گذشته، در مجموع قیمت میانگین میلگرد آجدار در بازار ۱۲۰۰ تومان به ازای هر کیلو معادل ۴.۶ درصد افزایش یافت و قیمت میلگرد سایز ۱۴ تا ۳۲ (تحویل درب کارخانه) در پایان هفته گذشته به‌طور میانگین به ۲۷۳۰۰ تومان به ازای هر کیلو رسید. کف قیمت میلگرد در بازار در پایان هفته گذشته به حدود ۲۵۸۰۰ تومان و سقف آن به حدود ۲۸۳۰۰ تومان به ازای هر کیلو رسید.

از ابتدای سال جاری تا پایان هفته گذشته قیمت میلگرد آجدار سایز ۱۴ تا ۳۲ در بازار ۲۰۰ تومان به ازای هر کیلو معادل ۰.۷ درصد کاهش یافته است.

هفته گذشته، معاملات میلگرد در بورس کالا، با قیمت میانگین موزون ۲۴۲۷۶ تومان به ازای هر کیلو بدون احتساب مالیات بر ارزش افزوده و ۲۶۷۰۳ تومان به ازای هر کیلو با احتساب مالیات بر ارزش افزوده، انجام شد. قیمت میانگین موزون میلگرد در مقایسه با قیمت میانگین موزون معاملات ۱۶ خرداد ۱۴۰۳، افزایش ۲۵۲ تومانی به ازای هر کیلو معادل ۱.۰۴ درصدی داشت.

در هفته گذشته، شمش فولادی در بورس کالا با قیمت میانگین موزون ۲۲۱۶۷ تومان به ازای هر کیلو بدون احتساب مالیات بر ارزش افزوده (۲۴۳۸۴ تومان با احتساب مالیات بر ارزش افزوده) معامله شد که این قیمت در مقایسه با قیمت میانگین شمش در ۱۳ خرداد ۱۴۰۳، افزایش ۱۴۸۸ تومانی به ازای هر کیلو معادل ۷.۲ درصدی را نشان می‌دهد. قیمت شمش در هفته گذشته به بالاترین میزان در سال جاری رسید و تنها یک پله تا شکستن سقف تاریخی خود در ۱۱ اردیبهشت سال ۱۴۰۲ فاصله دارد.

فاصله قیمتی بین میلگرد و شمش فولادی در بورس کالا که در هفته منتهی به ۱۸ خرداد ۱۶.۲ درصد بود، در هفته گذشته به ۹.۵ درصد رسید. هفته گذشته در بورس کالا، ۲۹.۴ درصد حجم عرضه‌شده میلگرد و ۸۹ درصد حجم عرضه شده شمش فولادی معامله شد.

در هفته گذشته در مجموع شاهد افزایش ۱۰۰ تومانی (معادل ۰.۲ درصدی) نرخ دلار در معاملات نقدی بازار آزاد بودیم و قیمت دلار از ۵۸۸۰۰ تومان به ۵۸۹۰۰ تومان رسید. آخرین نرخ حواله دلار در مرکز مبادله ارز و طلا ۴۲۶۰۰ تومان است.

برای بازار داخلی فولاد پیش‌بینی می‌شود که در هفته پیش‌رو باز هم شاهد افزایش نسبی قیمت‌ها باشیم. در هفته‌های اخیر، حجم عرضه شمش فولادی به واسطه محدودیت‌های مصرف برق فولادسازان کاهش یافته و حجم عرضه‌های شمش در بورس کالا در هفته گذشته به کمتر از ۱۳۵ هزار تن رسید. این امر جهش قیمت شمش را درپی داشت و با روند فعلی احتمالا قیمت شمش، سقف تاریخی جدیدی را فتح خواهد کرد. این امر در صورت تحقق، باعث افزایش قیمت محصولات فولادی در بازار خواهد شد. در حال حاضر، محدودیت‌های برق مهم‌ترین عامل تعیین‌کننده در بازار فولاد است. البته باید متذکر شد که به دلیل کمبود نقدینگی در بازار و همچنین رکود ساخت‌وسازها در کشور، تقاضای مصرفی برای محصولات فولادی اصلاً وضعیت مناسبی ندارد و این امر در ماه‌های اخیر باعث شکل‌گیری حباب منفی و تورم منفی در بازار فولاد کشور شده است. محدودیت‌های برق به تولیدکنندگان آسیب خواهد زد اما از آن سو باعث خواهد شد تا به‌طور موقت از حجم مازاد عرضه موجود در بازار فولاد کشور کاسته شود.

منبع: فراطرح فولاد

Print Friendly, PDF & Email

لینک کوتاه:

https://enfnews.com/?p=20406

بر چسب ها

مقالات مرتبط

تبادل نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 5 =