enfnews logo

فوری

اشتراک گذاری

پیش‌بینی چشم‌انداز بازار فولاد

در هفته منتهی به ۶ آبان شاهد افزایش قیمتها در بازار آهن بودیم. هفته گذشته در مجموع قیمت میانگین میلگرد آجدار در بازار، ۲۰۰ تومان به ازای هر کیلو معادل ۱.۳ درصد افزایش یافت و قیمت میلگرد سایز ۱۴ تا ۳۲ (تحویل درب کارخانه) به‌طور میانگین به حدود ۱۶۰۰۰ تومان به ازای هر کیلو رسید. کف قیمت میلگرد در بازار در پایان هفته گذشته به حدود ۱۵۰۰۰ تومان و سقف آن به حدود ۱۶۸۱۵ تومان به ازای هر کیلو رسید.

به گزارش پترومتالز، از ابتدای سال جاری تا پایان هفته گذشته قیمت میلگرد آجدار سایز ۱۴ تا ۳۲ در بازار به‌طور میانگین ۱۵۵۰ تومان به ازای هر کیلو معادل ۸.۸ درصد کاهش یافته است.

در هفته گذشته، معاملات میلگرد در بورس کالا با قیمت میانگین موزون ۱۴۵۶۰ تومان به ازای هر کیلو بدون احتساب مالیات بر ارزش افزوده و ۱۵۸۷۰ تومان به ازای هر کیلو با احتساب مالیات بر ارزش افزوده، انجام شد. قیمت میانگین موزون میلگرد در مقایسه با قیمت میانگین موزون معاملات ۲۷ مهر ۱۴۰۱، کاهش ۸۲ تومانی به ازای هر کیلو معادل ۰.۵۶ درصدی داشت.

در هفته گذشته، شمش فولادی در بورس کالا با قیمت میانگین موزون ۱۳۴۱۶ تومان به ازای هر کیلو بدون احتساب مالیات بر ارزش افزوده (۱۴۶۲۳ تومان با احتساب مالیات بر ارزش افزوده) معامله شد که این قیمت در مقایسه با قیمت میانگین شمش در ۲۵ مهر ۱۴۰۱، ۱۳۷ تومان به ازای هر کیلو یا ۱.۰۳ درصد افزایش یافت.

مارجین قیمتی بین میلگرد و شمش فولادی در بورس کالا که در هفته منتهی به ۲۹ مهر ۱۰.۳ درصد بود، در هفته گذشته به ۸.۵ درصد رسید. هفته گذشته در بورس کالا، ۳ درصد حجم عرضه‌ شده میلگرد و ۷۴ درصد حجم عرضه شده شمش مشتری داشت. پیش بینی می‌شود در هفته پیش‌رو نیز تقاضا برای این میلگرد در عرضه‌های بورس کالا نسبتاً پایین باشد.

در هفته گذشته در مجموع شاهد افزایش ۳۵۰ تومانی نرخ دلار در معاملات نقدی بازار آزاد بودیم و قیمت دلار از ۳۲۶۵۰ تومان به ۳۳۰۰۰ تومان رسید. آخرین نرخ فروش دلار در سامانه نیما نیز ۲۷۳۵۸ تومان بوده است و در هفته گذشته نرخ دلار نیمایی ۱۲۶ تومان افزایش یافت.

برای بازار داخلی فولاد پیش بینی می‌شود که در هفته پیش رو شاهد ثبات نسبی قیمتها توأم با برخی نوسانات باشیم. انتظار می‌رود بازار فولاد در کوتاه مدت روی نبض بازار ارز حرکت کند. آزاد شدن صادرات محصولات فولادی برای تمام افراد حقیقی و حقوقی تنها آثار خود را در بازار فولاد به صورت تدریجی نشان خواهد داد. دلیل این امر این است که رقابت سختی در بازارهای صادراتی وجود دارد و قیمتها در بازار جهانی هنوز تا احیاء فاصله دارد. در حال حاضر قیمت شمش فولادی صادراتی ایران ۴۷۵ تا ۴۸۰ دلار در هر تن است. البته قیمت شمش فولادی در بورس کالا در هفته‌های اخیر افزایش یافته و به بالاتر از قیمت شمش صادراتی ایران رسیده است. افزایش قیمت شمش در بورس کالا مانعی در برابر کاهش پایدارِ قیمت مقاطع فولادی در بازار است و احتمال دارد که همزمان با افزایش نرخ ارز، شاهد رشد نسبی قیمتها در بازار فولاد نیز باشیم. البته انتظار نمی‌رود که تقاضای مصرفی در بازار داخلی در کوتاه مدت افزایش قابل توجهی را تجربه کند.

Print Friendly, PDF & Email

لینک کوتاه:

https://enfnews.com/?p=3899

بر چسب ها

مقالات مرتبط

تبادل نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × سه =