enfnews logo

فوری

اشتراک گذاری

پیش‌بینی آینده قیمت‌ها در بازار فولاد ایران

در هفته منتهی به ۱۳ آبان شاهد افزایش جزئی قیمتها در بازار آهن بودیم. هفته گذشته در مجموع قیمت میانگین میلگرد آجدار در بازار، ۵۰ تومان به ازای هر کیلو معادل ۰.۳ درصد افزایش یافت و قیمت میلگرد سایز ۱۴ تا ۳۲ (تحویل درب کارخانه) به‌طور میانگین به حدود ۱۶۰۵۰ تومان به ازای هر کیلو رسید. کف قیمت میلگرد در بازار در پایان هفته گذشته به حدود ۱۵۲۵۰ تومان و سقف آن به حدود ۱۷۰۹۵ تومان به ازای هر کیلو رسید.

از ابتدای سال جاری تا پایان هفته گذشته قیمت میلگرد آجدار سایز ۱۴ تا ۳۲ در بازار به‌طور میانگین ۱۵۰۰ تومان به ازای هر کیلو معادل ۸.۵ درصد کاهش یافته است.

در هفته گذشته، معاملات میلگرد در بورس کالا با قیمت میانگین موزون ۱۴۴۲۶ تومان به ازای هر کیلو بدون احتساب مالیات بر ارزش افزوده و ۱۵۷۲۴ تومان به ازای هر کیلو با احتساب مالیات بر ارزش افزوده، انجام شد. قیمت میانگین موزون میلگرد در مقایسه با قیمت میانگین موزون معاملات ۴ آبان ۱۴۰۱، کاهش ۱۳۴ تومانی به ازای هر کیلو معادل ۰.۹۲ درصدی داشت.

در هفته گذشته، شمش فولادی در بورس کالا با قیمت میانگین موزون ۱۳۴۲۹ تومان به ازای هر کیلو بدون احتساب مالیات بر ارزش افزوده (۱۴۶۳۷ تومان با احتساب مالیات بر ارزش افزوده) معامله شد که این قیمت در مقایسه با قیمت میانگین شمش ۲ آبان ۱۴۰۱، ۱۳ تومان به ازای هر کیلو یا ۰.۰۹ درصد افزایش یافت.

مارجین قیمتی بین میلگرد و شمش فولادی در بورس کالا که در هفته منتهی به ۶ آبان ۸.۵ درصد بود، در هفته گذشته به ۷.۴ درصد رسید. هفته گذشته در بورس کالا، ۹ درصد حجم عرضه‌ شده میلگرد و ۴۴ درصد حجم عرضه شده شمش مشتری داشت. رکود ساخت و ساز در کشور، کاهش تقاضا به صورت معمول همزمان با سردی هوا، رکود در بازارهای جهانی فولاد و مازاد عرضه در داخل کشور و ریسک نامشخص بودن شرایط کلان اقتصادی باعث کسادی بازار فولاد ایران شده است.

در هفته گذشته در مجموع شاهد افزایش ۲۰۰۰ تومانی یا ۶ درصدی نرخ دلار در معاملات نقدی بازار آزاد بودیم و قیمت دلار از ۳۳۰۰۰ تومان به ۳۵۰۰۰ تومان رسید. متأسفانه دلار در هفته گذشته سقف تاریخی خود را شکست و بزرگ‌ترین افزایش قیمت هفتگی نرخ دلار در سال جاری رقم خورد. آخرین نرخ فروش دلار در سامانه نیما نیز ۲۷۴۴۰ تومان بوده است و در هفته گذشته نرخ دلار نیمایی ۸۲ تومان افزایش یافت.

برای بازار داخلی فولاد پیش بینی می‌شود که در هفته پیش رو شاهد افزایش قیمتها باشیم. نرخ دلار در هفته گذشته سقف‌شکنی کرد و انتظار می‌رود افزایش قیمت ارز در بازار فولاد نیز انعکاس داشته باشد. اگر قیمتهای نسبی را ملاک قرار دهیم، بازار فولاد نسبت به تورم عمومی که در کشور در ماه‌های گذشته ایجاد شده، عقب‌ماندگی دارد و در واقع، این بازار از معدود بازارهایی است که در آن حباب منفی وجود دارد. در واقع، با درنظر گرفتن هزینه تولید، محصولات فولادی در قیمتهای فعلی کاملاً ارزنده هستند. البته تقاضای مصرفی برای فولاد در کشور وضعیت خوبی ندارد و حجم صادرات فولاد ایران نیز کمتر از سال گذشته است که این امر بازار داخلی را با وضعیت اشباع و رقابت شدید فروشندگان روبرو ساخته است. این عامل رکودی باعث خواهد شد تا میزان رشد قیمتها در بازار فولاد کمتر از رشد نرخ ارز باشد.

منبع: فراطرح فولاد

Print Friendly, PDF & Email

لینک کوتاه:

https://enfnews.com/?p=4367

بر چسب ها

مقالات مرتبط

تبادل نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × سه =