enfnews logo

فوری

اشتراک گذاری

بازار فولاد و ارز زیر ذره‌بین پترومتالز/ افزایش نرخ دلار در ایران/ چینی‌ها قیمت سهام غول‌های سنگ آهنی را بالا بردند!

به گزارش پترومتالز، امروز دوشنبه ۲۳ آبان نرخ ارز در بازار آزاد افزایش یافت و دلار آمریکا با افزایش ۳۰۰ تومانی، وارد کانال‌های ۳۵۷۰۰ و ۳۵۸۰۰ تومانی شد. امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه امروز گفت: “هیچ گونه طرح پیشنهادی جدیدی نمی‌تواند در آینده نزدیک موجب احیای توافق هسته‌ای شود و احتمالا به «چارچوب جدیدی» برای پرداختن به این موضوع لازم خواهد بود”. به نظر می‌رسد موضع اروپا در قبال احیای برجام سخت‌گیرانه‌تر از پیش شده است.

در بازار فولاد، امروز شاهد ثبات قیمت‌ها با حداقل تغییرات بودیم. در حال حاضر، کف قیمت میلگرد در بازار ۱۵۶۰۰ تومان و سقف آن ۱۷۵۰۰ تومان به ازای هر کیلو با احتساب مالیات بر ارزش افزوده است. قیمت متوسط میلگرد (تحویل درب کارخانه) در بازار نیز تقریباً ۱۶۵۰۰ تومان به ازای هر کیلو است.

حجم معاملات شمش بلوم در بورس کالا امروز ۵۸ هزار تن کمتر از هفته گذشته بود. روز جاری ۱۱۱ هزار تن شمش با قیمت میانگین موزون ۱۳۸۱۶ تومان به ازای هر کیلو در بورس کالا معامله شد. فاصله قیمتی شمش و آهن اسفنجی در بورس کالا در حال حاضر ۵۳ درصد (معادل ۴۷۸۸ تومان به ازای هر کیلو) است.

با احتساب فاصله قیمتی ۱۱ درصدی برای میلگرد و شمش، کف قیمت پایه عرضه میلگرد باید ۱۵۳۳۶ تومان به ازای هر کیلو بدون احتساب مالیات بر ارزش افزوده، ۱۶۷۱۶ تومان به ازای هر کیلو با احتساب مالیات بر ارزش افزوده باشد. آخرین قیمت کشف‌شده میلگرد در بورس کالا ۱۶۲۶۴ تومان به ازای هر کیلو با احتساب مالیات بر ارزش افزوده است و در این قیمت نیز تقاضا بسیار کمتر از میزان عرضه‌ها بوده است! تولیدکنندگان فولاد در حلقه‌های ذوب به بعد در حال حاضر شدیداً تحت فشار قرار دارند.

در بازار چین امروز با خبر کاهش محدودیت‌های کرونایی، شاهد افزایش قیمت کامودیتی‌ها بودیم. قیمت سنگ آهن در قراردادهای آتی به بالاترین میزان در یک ماه اخیر رسید. قیمت میلگرد و کلاف گرم نیز در بورس شانگهای به ترتیب ۱.۳ و ۱.۵ درصد افزایش یافت. تحت تأثیر امیدواری‌ها نسبت به افزایش تقاضای چینی‌ها، قیمت سهام دو غول سنگ آهنی در استرالیا، یعنی بی‌اچ‌پی گروپ و ریوتینتو با رشد حدوداً ۵ درصدی به بالاترین میزان از ماه ژوئن سال جاری تاکنون رسید.

با پترومتالز به‌روز باشید!

Print Friendly, PDF & Email

لینک کوتاه:

https://enfnews.com/?p=4610

بر چسب ها

مقالات مرتبط

تبادل نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + پانزده =