enfnews logo

فوری

اشتراک گذاری

گل گهر تامین مالی ۶۸۰۰ میلیارد تومانی از بازار سرمایه را کلید زد + جزئیات

پترومتالز: شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر یکی از بزرگترین تامین مالی‌های بازار سرمایه را از محل اوراق اجاره کلید زد. با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار، انتشار و عرضه صکوک اجاره شرکت معدنی و صنعتی گل گهر به مبلغ 6800 میلیارد تومان از طریق بورس در نمادهای صگل۵۰۹، صگل۰۵۰۹، صگل۰۵۹، صگل۵۹ و صگل۰۰۵۹ آغاز شد. انتشار و فروش اوراق صکوک اجاره گل گهر از روز چهارشنبه دوم آذر ماه آغاز شده و سه روز کاری ادامه‌ خواهد داشت.

تامین مالی کم‌هزینه به روش گل‌گهر

از مزیت های این اقدام از سوی صنعتی و معدنی گل گهر می توان به موارد زیر اشاره کرد:
۱-هزینه تامین مالی از بازار سرمایه کمتر از بازار پول است.
۲-تامین مالی های انجام شده از طریق بازار سرمایه بلند مدت است.
۳-میزان تامین مالی از بازار سرمایه ارقام بزرگتری است.
۴-پرداخت اصل سرمایه در انتهای دوره است.

سرمایه‌های خرد اما پر بازده

از دیگر مزیت های تامین مالی از بازار سرمایه به کارگیری سرمایه خرد در راستای خلق ارزش است که گل گهر توانسته از این ابزار نوین مالی بهره مند شود و تا کنون بیش از ۸ هزار میلیارد تومان تامین مالی از بازار سرمایه را عملیاتی کند.
که آخرین آن تامین مالی ۶۸۰۰ میلیارد تومانی است که از روز چهارشنبه دوم آذر ماه آغاز و سه روز کاری ادامه دار خواهد بود.

 تجربیات قبلی گل گهر در تامین مالی

– تامین مالی ۱۲۰۰ میلیارد تومانی به منظور تامین سرمایه لازم برای خرید سنگ خطوط ۵و۶و۷ کنسانتره گل‌گهر.
– تامین مالی ۳۰۰ میلیارد تومانی به منظور مشارکت در افزایش سرمایه شرکت تامین انتقال آب خلیج فارس و سنگ آهن گهر زمین ( این تامین مالی منجر شد تا منطقه گل‌گهر مشکلی در تامین آب در کویر مرکزی نداشته باشد)

هدف تامین مالی ۶۸۰۰ میلیارد تومانی

– تامین سرمایه در گردش توسعه خطوط گندله سازی ۱و۲ به ارزش ۳۵۰۰ میلیارد تومان.
-اجرای پروژه سولفور زدایی از گازهای خروجی گندله سازی شماره ۱ و تولید سولفات آمونیوم به ارزش ۱۲۰۰ میلیارد تومان.
– تکمیل خطوط انتقال گاز از ارسنجان به پاریز برای تامین گاز افزایش ظرفیت نیروگاه ۱۰۰۰ مگاواتی گهرانرژی و کارخانجات صنعتی منطقه و سرمایه مورد نیاز برای خرید سنگ آهن خطوط تولید.

تامین مالی از بازار سهام به نفع صنعت، اشتغال و سهامداران

با توجه به نرخ بازده اوراق افرادی که سرمایه های مازاد دارند از مزایای آن بهره مند خواهند شد و با تجمیع دارایی های خرد شرکت های تولیدی امکان خلق ارزش و توسعه اشتغال را خواهند داشت به نحوی که با نرخ های به مراتب پایین تر از بازار پول با مبالغی بسیار بیشتر و بازپرداختی بلند مدت امکان خواهند داشت تا طرح های توسعه را با نرخ های جذابی تکمیل کنند و جامعه را از عواید آن منتفع کنند.
یکی از تامین مالی های کم هزینه برای شرکت ها پس از افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات استفاده از اوراق بدهی است که این بار گل گهر تامین مالی از محل اوراق اجاره با توثیق سهام را اجرایی کرد.

خلق ارزش به روش گل‌گهر

گل‌گهر را می توان یکی از شرکت های پیشتاز در بکارگیری از ابزارهای مالی دانست چرا که تاکنون بیش از ۸هزار میلیارد تومان از بازار بدهی تامین مالی کرده است اقدامی که منجر به پیشبرد اهداف توسعه ای این شرکت بوده است.
از طرفی گل‌گهر به جای عرضه گسترده سهام برای تامین مالی با توثیق دارایی های خود هم از بازار سهام حمایت های لازم را می کند و هم شرایط لازم را برای بهره مندی سرمایه گذاران خرد فراهم کرده و هم با تامین منابع لازم برای پیشبرد طرح های توسعه ای در راستای افزایش بیش از پیش حقوق سهامداران خود تلاش می کند.

Print Friendly, PDF & Email

لینک کوتاه:

https://enfnews.com/?p=4848

بر چسب ها

مقالات مرتبط

تبادل نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 1 =