enfnews logo

فوری

اشتراک گذاری

دشتیانه: بهترین استراتژی در دوران رکود، حمایت از صادرات است

دکتر احسان دشتیانه مدیرعامل شرکت صبا فولاد خلیج فارس در گفت‌وگو با پترومتالز در پاسخ به این سوال که دولت همزمان با رکود در بازارهای جهانی چه حمایتی از شرکت‌های فولادی می‌تواند داشته باشد، عنوان کرد: بهترین حمایتی که می‌تواند صورت بگیرد، حمایت از صادرات است. علی‌رغم وجود بی‌ثباتی انرژی، تولید فولاد در ایران مزیت‌هایی دارد که به ما در رقابت با صنایع سایر کشورها کمک می‌کند. ما دسترسی خوبی به انرژی و ذخایر سرشار انرژی در کشور داریم و دسترسی ما به مواد اولیه نیز در سطح مناسبی است. علاوه بر این، به خاطر منطقه جغرافیایی و دسترسی به آب‌های آزاد، بازارهای مختلف نیز در دسترس ما هستند و این مزیت‌ها را به هیچ عنوان نمی‌توان نادیده گرفت. دکتر دشتیانه ادامه داد: باید با تمام توان از این مزیت‌ها در صنعت آهن و فولاد کشور استفاده کرد و بهترین راه استفاده از آن‌ها نیز حمایت از صادرات و سیاست توسعه صادرات و افزایش تولید در کشور است.

به گزارش پترومتالز، دکتر دشتیانه در پاسخ به این سوال پترومتالز که آیا افزایش نرخ انرژی باعث تحمیل زیان به شرکت‌های فولادی نشده است، گفت: مسأله انرژی در کشور نه قیمت آن بلکه بی‌ثباتی در تأمین آن است. شرکت‌های زنجیره فولاد هیچ‌یک به خاطر نرخ انرژی زیان ندیده‌اند و بنده اعتقاد ندارم که نرخ انرژی به‌صورت غیرمنطقی بالا رفته است. افزایش صورت‌گرفته در نرخ انرژی منطقی بوده و سازوکار قیمت‌ها به ما می‌گوید که وقتی قیمت همه چیز بالا می‌رود، نرخ انرژی نیز باید افزایش یابد و نمی‌توان انتظار داشت که بهای انرژی تا ابد ثابت باشد.

وی ادامه داد: چیزی که در واقعیت امر، مسأله‌ی صنعت فولاد است، بی‌ثباتی در تأمین انرژی و محدودیت‌های اعمال شده بر مصرف برق در تابستان و بر مصرف گاز در فصل زمستان است. شاید چیزی که باید در محاسبه‌ی قیمت انرژی درنظر گرفته شود، همین بی‌ثباتی در تأمین انرژی است. برخی شرکت‌ها بسته به منطقه جغرافیاییِ محل استقرار، دمای هوا و … چند ماه مجبور به توقف فعالیت بوده‌اند و اگر مولفه‌ی جدیدی در محاسبات باید گنجانده شود، همین موضوع بی‌ثباتی در تأمین انرژی است.

ضرورت اصلاح الگوی مصرف در بخش خانگی

مدیرعامل شرکت صبا فولاد خلیج فارس تأکید کرد: در هر صورت، بی‌ثباتی در تأمین انرژی در حال وارد ساختن آسیب به صنایع آهن و فولاد است. برای حل چالش انرژی، دولت باید فکری اساسی بکند و خصوصاً الگوی مصرف در بخش خانگی باید اصلاح شود. مصرف بی‌رویه انرژی در بخش خانگی، علاوه بر این‌که اتلاف منابع است، به صنایع کشور آسیب وارد کرده و در کنار سرمایه‌گذاری برای افزایش تولید انرژی، الگوی مصرف در بخش خانگی نیز باید اصلاح شود.

فرصت‌های از دست‌رفته، برنمی‌گردند

دکتر دشتیانه در خصوص محدودیت‌هایی که در ابتدای سال جاری بر صادرات محصولات زنجیره فولاد وضع شد، بیان داشت: محدودیت‌های صادراتی ابتدای سال باعث شد تا در زمانی که بازارهای جهانی وضعیت خوبی داشتند، فرصت بزرگی از شرکت‌های ایرانی گرفته شود. فرصت‌های از بین‌رفته، متأسفانه برنمی‌گردند و همان‌طور که می‌بینیم امروز بازار جهانی فولاد وضعیت خوبی ندارد.

مدیرعامل شرکت صبا فولاد خلیج فارس تأکید کرد: در حال حاضر، مشکلی که در زنجیره فولاد وجود دارد، قیمت‌های پایین در سطح جهانی است. اقتصادهای بزرگ در حال حرکت به سمت رکود هستند و این امر تقاضا برای محصولات زنجیره فولاد در مقیاس جهانی را کاهش داده است.

دشتیانه در ادامه گفت: در نتیجه کاهش تقاضا، رقابت در بازارهای صادراتی دشوارتر از پیش شده است و مشکل قیمت‌های نازل جهانی، چالشی است که برای تمام صنایع فولاد دنیا وجود دارد.

راهکار تاب‌آوری دوران رکود

مدیرعامل شرکت صبا فولاد خلیج فارس در پاسخ به این سوال که دولت همزمان با رکود در بازارهای جهانی چه حمایتی از شرکت‌های فولادی می‌تواند داشته باشد، عنوان کرد: بهترین حمایتی که می‌تواند صورت بگیرد، حمایت از صادرات است. علی‌رغم وجود بی‌ثباتی انرژی، تولید فولاد در ایران مزیت‌هایی دارد که به ما در رقابت با صنایع سایر کشورها کمک می‌کند. ما دسترسی خوبی به انرژی و ذخایر سرشار انرژی در کشور داریم و دسترسی ما به مواد اولیه نیز در سطح مناسبی است. علاوه بر این، به خاطر منطقه جغرافیایی و دسترسی به آب‌های آزاد، بازارهای مختلف نیز در دسترس ما هستند و این مزیت‌ها را به هیچ عنوان نمی‌توان نادیده گرفت.

دکتر دشتیانه ادامه داد: باید با تمام توان از این مزیت‌ها در صنعت آهن و فولاد کشور استفاده کرد و بهترین راه استفاده از آن‌ها نیز حمایت از صادرات و سیاست توسعه صادرات و افزایش تولید در کشور است.

شکستن رکورد تولید

مدیرعامل صبا فولاد خلیج فارس در خصوص عملکرد این شرکت گفت: تا تاریخ 13 آبان 1401، به فاصله یک ماه و نیم مانده به پایان سال مالی شرکت صبا فولاد خلیج فارس (سال مالی این شرکت 30 آذر به پایان می‌رسد)، موفق به ثبت رکورد جدید تولید شدیم و بیش از کل سال مالی گذشته، بریکت گرم آهن اسفنجی تولید کردیم. در مدت باقی‌مانده از سال مالی نیز با قدرت به تولید ادامه خواهیم داد و پیش‌بینی ما این است که به رکورد تولید یک میلیون تنی دست پیدا کنیم.

به گزارش پترومتالز، تحول مدیریتی بزرگی که در شرکت صبا فولاد خلیج فارس ایجاد شده باعث شد تا این شرکت علی‌رغم محدودیت‌های انرژی و مواد اولیه در کشور، به بالاترین رکورد تاریخی تولید بریکت گرم آهن اسفنجی دست یابد.

دکتر احسان دشتیانه که از بهمن‌ماه سال 1400، مدیریت این واحد تولیدی را در اختیار دارد، در این خصوص گفت: بیشترین میزان تولید سالیانه بریکت گرم آهن اسفنجی (HBI) در صبا فولاد خلیج فارس در سال مالی گذشته این شرکت، ۸۵۷ هزار و ۷۷۸ تن بود که در فاصله یک ماه و نیم به پایان سال مالی جاری، رکورد تولید سالیانه قبلی با یک هزار و ۵۸۸ تن افزایش شکسته شد و به ۸۵۹ هزار و ۳۶۶ تن رسید.

افزایش 15 تا 20 درصدی میران تولید

دشتیانه در مورد حجم تولید این شرکت در پایان سال مالی جاری خاطرنشان ساخت: پیش‌بینی ما این است که تا پایان سال مالی صبا فولاد خلیج فارس در پایان آذر ماه ۱۴۰۱ بتوانیم به رکورد تاریخی تولید یک میلیون تن بریکت گرم در این شرکت دست پیدا کنیم و رشد ۱۵ تا ۲۰ درصدی در تولید سالیانه این شرکت محقق شود.

تحول مدیریتی و جهش تولید

در کشور تولید سالانه ۵۵ میلیون تن فولاد در افق ۱۴۰۴ هدف‌گذاری شده است. شکی نیست که تحقق این هدف، نیازمند استفاده از سبک نوین مدیریتی در لایه‌های مختلف زنجیره‌ی تأمین و تولید است. در واقع، اگرچه محدودیت‌های تأمین انرژی و مواد اولیه، دو چالش بزرگ برای دستیابیِ هرچه سریعتر به چشم‌اندازهای توسعه و افزایش تولیدات است، اما وزنه‌ی مدیریتی در چنین بزنگاه‌هایی است که میزان اثربخشی و تأثیرگذاری خود را نشان می‌دهد.

این تحول مدیریتی بود که موجب شد تا در فاصله 47 روز مانده به پایان سال مالی شرکت صبا فولاد خلیج فارس، گام بزرگ این شرکت در ثبت رکورد جدید تولید بریکت گرم با بالا بردن میزان تولید در کنار افزایش بهره‌وری محقق شود. شرکت صبا فولاد خلیج فارس به عنوان تنها کارخانه کشور در زمینه تولید بریکت گرم آهن اسفنجی موفق شد گام مهمی را در جهت حرکت در مسیر ظرفیت نهایی خود بردارد. گفتنی است این شرکت، جزء سه شرکت بزرگ صادرکننده بریکت گرم در دنیا محسوب می‌شود.

احسان دشتیانه مدیرعامل این واحد تولیدی از حمایت‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مجموعه صندوق بازنشستگی کشوری و تلاش‌های مدیران، کارشناسان و کارگران زحمتکش صبا فولاد خلیج فارس در جهت تحقق رکورد جدید تولید در این شرکت، تشکر و قدردانی کرد. دشتیانه با اشاره به این که شرکت صبا فولاد خلیج فارس مشکلی در زمینه تأمین مواد اولیه ندارد، گفت: تولید این شرکت تاکنون نسبت به مدت مشابه سال قبل، حدود 20 درصد افزایش داشته است.

Print Friendly, PDF & Email

لینک کوتاه:

https://enfnews.com/?p=5076

بر چسب ها

مقالات مرتبط

تبادل نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 1 =