enfnews logo

فوری

اشتراک گذاری

خطری که با جنگ اوکراین برای صادرکنندگان فولاد ایران ایجاد شده است

اختصاصی پترومتالز: جنگ اوکراین، الگوهای تجارت منطقه‌ای فولاد را تغییر داده است و باعث شده تا رقبای قدرتمند جدیدی وارد بازارهای سنتی ایران در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا شوند. از جمله، صادرکنندگان فولاد روسیه، ترکیه و هند در بازار خاورمیانه و شمال آفریقا فعال‌‌تر شده‌اند و از بازار اروپا به بازار فولاد منطقه «مِنا» شیفت کرده‌اند. پترومتالز ترجمه سخنان مهم مدیرعامل «جی‌ام‌کی سنتر» در این خصوص را در اختیار علاقه‌مندان و فعالان صنعت و بازار فولاد قرار می‌دهد.

به گزارش پترومتالز، استانیسلاو زینچنکو، مدیرعامل «جی‌ام‌کی سنتر»، در کنفرانس سالانه متال بولتن با عنوان «آهن و فولاد خاورمیانه 2022» در دبی (امارات متحده عربی) گفت: حمله نظامی روسیه به اوکراین باعث تغییر در جریان تجارت جهانی در بازار فولاد شده است. در ابتدا، تولیدکنندگان برای جبران زیان ناشی از اختلال در زنجیره تامین، قیمت‌ها را افزایش دادند. بعداً به دلیل افزایش فعالیت صادرکنندگان در جستجوی بازارهای جدیدِ هدف، قیمت‌ها کاهش یافتند.

بحران اقتصادی در اتحادیه اروپا به معنای تغییر در جریان تجاری بود. به عنوان مثال، ترکیه یک تامین‌کننده سنتی فولاد برای اتحادیه اروپا بود. در عوض، ترکیه اکنون در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا فعال‌تر شده است. در 9 ماهه نخست سال 2022، هند صادرات فولاد به اتحادیه اروپا را 45 درصد کاهش داد و صادرات فولاد به خاورمیانه و شمال آفریقا را 16 درصد افزایش داد. تولیدکنندگان فولاد ارزان‌قیمت مانند روسیه، چین و هند برای توسعه صادرات، قیمت فولاد را کاهش می‌دهند.

محدود کردن دسترسی به بازار اتحادیه اروپا به واسطه تحریم‌ها، فولادسازان روسی را مجبور کرد که به دنبال سایر مقاصد صادراتی باشند. تامین‌کنندگان محصولات فولادی روسی برای یافتن مشتریان جدید، 15 تا 30 درصد تخفیف ارائه می‌کنند. در نتیجه، روسیه صادرات خود را به ترکیه و برخی کشورهای CIS افزایش داده است. به ویژه، ترکیه واردات محصولات میانی روسیه را 8 برابر افزایش داد.

کسانی که محصولات فولادی میانی روسی را خریداری کردند، می‌توانند قیمت‌های پایین‌تری را برای محصولات نهایی به مصرف‌کنندگان خود ارائه دهند. در نتیجه مارپیچ خاصی به وجود آمده که منجر به کاهش قیمت‌ها در بازار شده است. استانیسلاو زینچنکو گفت: طبق برآوردهای ما، حداقل ضرر تولیدکنندگان میلگرد منطقه «منا» به 50 تا 70 میلیون دلار در ماه به دلیل کاهش قیمت‌ها می‌رسد.

مدیرعامل «جی‌ام‌‌کی سنتر» همچنین خاطرنشان کرد که منطقه «منا» به دلیل محاصره بنادر دریای سیاه توسط ناوگان نظامی روسیه، 1.7 میلیون تن سنگ آهن از اوکراین را از دست داد.

Print Friendly, PDF & Email

لینک کوتاه:

https://enfnews.com/?p=5295

بر چسب ها

مقالات مرتبط

تبادل نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 16 =