enfnews logo

فوری

اشتراک گذاری

پیش‌بینی روند کوتاه مدت قیمت‌ها در بازار فولاد ایران

به گزارش پترومتالز، در هفته منتهی به ۲ دی باز هم شاهد جهش قیمت‌ها در بازار آهن بودیم. هفته گذشته در مجموع قیمت میانگین میلگرد آجدار در بازار، ۱۵۰۰ تومان به ازای هر کیلو معادل ۸.۶ درصد افزایش یافت و قیمت میلگرد سایز ۱۴ تا ۳۲ (تحویل درب کارخانه) به‌طور میانگین به حدود ۱۸۹۰۰ تومان به ازای هر کیلو رسید. کف قیمت میلگرد در بازار در پایان هفته گذشته به حدود ۱۸۰۰۰ تومان و سقف آن به حدود ۱۹۵۵۰ تومان به ازای هر کیلو رسید.

از ابتدای سال جاری تا پایان هفته گذشته قیمت میلگرد آجدار سایز ۱۴ تا ۳۲ در بازار به‌طور میانگین ۱۳۵۰ تومان به ازای هر کیلو معادل ۷.۷ درصد افزایش یافته است. در سه هفته اخیر، قیمت میلگرد در بازار ۲۸۰۰ تومان به ازای هر کیلو معادل ۱۷.۴ درصد افزایش یافته است.

در هفته گذشته، معاملات میلگرد در بورس کالا با قیمت میانگین موزون ۱۷۰۸۹ تومان به ازای هر کیلو بدون احتساب مالیات بر ارزش افزوده و ۱۸۶۲۷ تومان به ازای هر کیلو با احتساب مالیات بر ارزش افزوده، انجام شد. قیمت میانگین موزون میلگرد در مقایسه با قیمت میانگین موزون معاملات ۲۳ آذر ۱۴۰۱، افزایش ۱۱۸۷ تومانی به ازای هر کیلو معادل ۷.۵ درصدی داشت.

در هفته گذشته، شمش فولادی در بورس کالا با قیمت میانگین موزون ۱۵۴۰۲ تومان به ازای هر کیلو بدون احتساب مالیات بر ارزش افزوده (۱۶۷۸۸ تومان با احتساب مالیات بر ارزش افزوده) معامله شد که این قیمت در مقایسه با قیمت میانگین شمش در ۲۱ آذر ۱۴۰۱، ۱۲۷۱ تومان به ازای هر کیلو یا ۹ درصد افزایش یافت.

فاصله قیمتی بین میلگرد و شمش فولادی در بورس کالا که در هفته منتهی به ۲۵ آذر ۱۲.۵ درصد بود، در هفته گذشته به ۱۰.۹ درصد رسید. هفته گذشته در بورس کالا، ۳۹ درصد حجم عرضه‌ شده میلگرد و ۹۷ درصد حجم عرضه شده شمش مشتری داشت. #پیش_بینی می‌شود همچنان در بورس کالا تقاضا برای شمش بالا و تقاضا برای میلگرد متوسط باشد.

در هفته گذشته در مجموع شاهد افزایش ۱۶۰۰ تومانی نرخ دلار (معادل ۴.۲ درصدی) در معاملات بازار آزاد بودیم و قیمت دلار از ۳۸۴۰۰ تومان به ۴۰۰۰۰ تومان رسید. آخرین نرخ فروش دلار در سامانه نیما نیز ۲۸۸۳۰ تومان بوده است و در هفته گذشته نرخ دلار نیمایی ۸۷ تومان کاهش یافت. فاصله نرخ ارز آزاد و نیمایی به حدود ۳۹ درصد رسیده است!

برای بازار داخلی فولاد پیش بینی می‌شود که در هفته پیش رو باز هم شاهد افزایش بیشتر قیمت‌ها خواهیم بود. البته انتظار داریم شیب افزایش قیمت‌ها در هفته پیش رو چندان زیاد نباشد. دلیل اصلی رشد قیمت‌ها، جهش شدید قیمت آهن اسفنجی، کمیابی آن در بازار و درپی آن رشد قیمت شمش فولادی است. اختلال در عرضه آهن اسفنجی به دلیل کمبود گاز با رشد نرخ ارز در بازار آزاد، تلفیق شده و این امر قیمت‌ها در بازار فولاد را بالا برده است. هفته پیش رو تنها ۲۰ هزار تن آهن اسفنجی و ۲۰ هزار تن بریکت گرم آهن اسفنجی در بورس کالا عرضه می‌شود که پایین‌ترین حجم عرضه در سال جاری است. بسیاری از تولیدکنندگان شمش با استفاده از کوره‌های القایی با مشکل فقدان آهن اسفنجی روبرو شده‌اند. در واقع، حلقه تولید ماده اولیه فولادسازی با اختلال روبرو است و این عامل، فعلاً مهم‌ترین عاملی است که به قیمت‌ها در بازار فولاد جهت می‌دهد.

منبع: فراطرح فولاد

Print Friendly, PDF & Email

لینک کوتاه:

https://enfnews.com/?p=5535

بر چسب ها

مقالات مرتبط

تبادل نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × دو =