enfnews logo

فوری

اشتراک گذاری

بازار فولاد و ارز زیر ذره‌بین پترومتالز/ کاهش ۱۱ درصدی نرخ دلار/ روند قیمت‌ها در بازار فولاد چگونه خواهد بود؟

به گزارش پترومتالز، امروز شنبه ۱۰ دی شاهد کاهش نرخ‌ها در بازار آزاد ارز بودیم و نرخ دلار که هفته گذشته در بازار آزاد حتی تا کانال ۴۴ هزار تومانی بالا رفته بود، عصر امروز تا کانال ۳۹۵۰۰ تومانی عقب‌نشینی کرد. قیمت دلار نسبت به سقف آن، ۱۱ درصد کاهش یافته است. کاهش نرخ ارز که در پی تغییر رئیس کل بانک مرکزی صورت گرفت، خبر مثبتی برای کلیت اقتصاد ایران محسوب می‌شود. باید امیدوار بود، نرخ ارز پس از اصلاح مناسب، در یک کانال تعادلی قرار گیرد و شاهد جهش نرخ‌ها و نوسانات غیرمعمول نباشیم.

در بازار داخلی فولاد امروز شاهد افزایش قیمت‌ها بودیم. در حال حاضر، کف قیمت میلگرد در بازار ۱۹۲۰۰ تومان و سقف آن ۲۰۹۰۰ تومان به ازای هر کیلو با احتساب مالیات بر ارزش افزوده است. قیمت متوسط میلگرد (تحویل درب کارخانه) در بازار امروز تقریباً با افزایش ۲۰۰ تومانی نسبت به انتهای هفته گذشته به ۲۰۱۰۰ تومان به ازای هر کیلو رسید.

پترومتالز صبح امروز #پیش_بینی کرده بود که در هفته جاری شاهد اصلاح نرخ ارز خواهیم بود و همزمان در این هفته قیمت‌ها در بازار فولاد نیز اصلاح خواهد کرد. گرچه به دلیل شرایط بغرنج تولید فولاد در حال حاضر و کمبود شدید مواد اولیه و عرضه گاز به صنایع، شاهد اختلالات شدید طرفِ عرضه هستیم، اما همچنان انتظار داریم که اصلاح نرخ ارز، اصلاح قیمت‌ها در بازار فولاد را هرچند با یک فاز تأخیر، در پی داشته باشد. معضل کمبود مواد اولیه و کاهش تولید در بازار فولاد واقعاً وجود دارد، اما از آن طرف تقاضای مصرفی نیز خصوصاً در بخش مقاطع طویل فولادی به شدت پایین است و انتظار می‌رود تلفیق دو عامل ضعف تقاضا و اصلاح نرخ ارز، در کوتاه مدت به اصلاح قیمت‌ها در بازار فولاد منجر شود.

امروز بورس کالا رسماً اعلام کرد که اجرای ابلاغیه ورود ارز توافقی به عرضه‌های محصولات در بورس کالا به تعیین‌تکلیف این موضوع در ستاد تنظیم بازار موکول شده است. وزارت صمت پیشتر با این ابلاغیه مخالفت کرده بود و و بیانیه امروز بورس کالا نشان می‌دهد که همچنان ارز نیمایی مبنای قیمت‌های پایه عرضه محصولات در بورس کالا خواهد بود. البته بورس کالا در بیانیه امروز خود نسبت به ایجاد رانت در معاملات برخی محصولات نیز هشدار داده است.

با پترومتالز آینده بازار فولاد را ببینید.

Print Friendly, PDF & Email

لینک کوتاه:

https://enfnews.com/?p=5810

بر چسب ها

مقالات مرتبط

تبادل نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × یک =