enfnews logo

فوری

اشتراک گذاری

بلایی که پس از جنگ اوکراین بر سر صنعت فولاد ترکیه آمد

به گزارش پترومتالز، در سال 2022، تولید فولاد ترکیه بیش از 13 درصد در مقایسه با سال 2021 کاهش یافت. دلیل اصلی کاهش شدید تولید فولاد ترکیه، کاهش تقاضای جهانی در نتیجه جنگ اوکراین و کاهش رقابت‌پذیری صنعت فولاد ترکیه به دلیل جهش هزینه‌های انرژی است. تولید فولاد ترکیه در سال 2023 نیز احتمالاً 10 درصد دیگر کاهش یابد.

ویسل یایان، دبیرکل انجمن تولیدکنندگان فولاد ترکیه در خصوص شرایط تولید فولاد این کشور می‌گوید: سال 2022 پس از افزایش 13 درصدی تولید فولاد ترکیه در سال 2021 با امیدهای زیادی آغاز شد. مصرف در ابتدای سال 2022 رشد سریعی داشت و نرخ بهره‌برداری از ظرفیت‌ها در صنعت فولاد ترکیه مناسب بود. شرایط بازار تا فوریه، زمانی که روسیه به اوکراین حمله کرد، مثبت بود. اما اکنون بازار تغییر کرده است و حدس زدن زمان پایان جنگ دشوار است.

در نوامبر 2022، ترکیه به کشوری تبدیل شد که با بیش از 30 درصد کاهش، یکی از بزرگترین کاهش‌های تولید فولاد را داشت. در ژانویه تا نوامبر 2022، تولید فولاد ترکیه 12.3 درصد کاهش داشته است.

انتظار می‌رود تولید فولاد ترکیه در سال 2022 با کاهش بیش از 13 درصدی روبرو شده باشد. برآورد می‌شود تولید فولاد جهان کمتر از 3 درصد در این سال کاهش یافته باشد. دلایل اصلی کاهش تولید ترکیه، تقاضای کم و کاهش رقابت‌پذیری صنعت فولاد این کشور به دلیل افزایش هزینه‌های انرژی بود. ترکیه از نظر هزینه‌های بالای تولید فولاد نمی‌تواند با کشورهایی مانند روسیه، هند و چین رقابت کند.

از سپتامبر 2022، ترکیه قیمت برق و گاز صنعت فولاد را 50 درصد افزایش داده است. به گفته ویسل یایان، دبیرکل انجمن تولیدکنندگان فولاد ترکیه، سهم هزینه‌های انرژی به 28 تا 30 درصد از کل هزینه‌های تولید فولاد در ترکیه افزایش یافته است.

نرخ بهره‌برداری از ظرفیت صنعت فولاد ترکیه از 75 درصد به کمتر از 60 درصد کاهش یافته است و تولیدکنندگان شیفت‌های کاری خود را کاهش داده یا برخی فعالیت خود را تعطیل کرده‌اند.

انجمن تولیدکنندگان فولاد ترکیه انتظار کاهش 10 درصدی تولید فولاد این کشور در سال 2023 را دارد و کارخانجات این کشور به دلیل هزینه بالای انرژی احتمال توقف تولید را بررسی می‌کنند.

Print Friendly, PDF & Email

لینک کوتاه:

https://enfnews.com/?p=5867

بر چسب ها

مقالات مرتبط

تبادل نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × پنج =