enfnews logo

فوری

اشتراک گذاری

بررسی ساختار بازار فولاد ایران در ۱۰ ماهه نخست سال جاری + جداول تفصیلی و نکات بسیار مهم

اختصاصی پترومتالز؛ شیرین نیکوحرف*: امروز آخرین روز معاملات فولاد در بورس کالا در دی‌ماه بود. بررسی ساختار عرضه، تقاضا و حجم معاملات زنجیره فولاد در بورس کالا نشان می‌دهد که بازار فولاد ایران در 10 ماهه نخست سال جاری از یک رکود مزمن مخصوصاً در بخش شمش و مقاطع طویل فولادی رنج برده است.

در 10 ماهه نخست امسال، حجم عرضه مقاطع طویل فولادی در بورس کالا حدود 11.6 میلیون تن و حجم معاملات 2.9 میلیون تن بوده است. در واقع در این دوره 75 درصد عرضه مقاطع و 79 درصد عرضه‌های میلگرد معامله نشده است.

همچنین در 10 ماهه نخست امسال، از حدود 10.4 میلیون تن شمش فولادی عرضه‌شده در بورس کالا تنها 4.7 میلیون تن معامله شده و 55 درصد عرضه‌های شمش خریدار نداشته است.

نسبت حجم معامله به عرضه برای مقاطع تخت و آهن اسفنجی به ترتیب 83 و 60 درصد که توازن بهتر بازار این محصولات نسبت به شمش و مقاطع را نشان می‌دهد.

در جدول زیر ساختار عرضه، تقاضا و معاملات زنجیره فولاد در 10 ماهه نخست سال 1401 را ببینید:

بررسی روند عرضه محصولات زنجیره فولاد در 10 ماهه نخست سال 1401 نشان می‌‌دهد که در این دوره نسبت به دوره مشابه سال گذشته، حجم عرضه مقاطع طویل 78 درصد، حجم عرضه شمش 70 درصد و حجم عرضه آهن اسفنجی 106 درصد افزایش یافته است.

نسبت به 10 ماهه نخست سال گذشته، بیشترین رشد در حجم معاملات مربوط به آهن اسفنجی بوده که حجم معاملات آن در بورس کالا رشد 240 درصدی را تجربه کرده و به بیش از 2.6 میلیون تن در 10 ماهه نخست سال جاری رسیده است.

در مجموع، ساختار بازار فولاد ایران نشان می‌دهد که در دوره طولانی‌مدت، بازار داخلی در حوزه شمش و مقاطع طویل اشباع است و ضروری است که به سرعت سیاست‌های تشویق صادرات به‌کار گرفته شود.

در جداول زیر عرضه و معاملات زنجیره فولاد در 10 ماهه نخست سال 1400 و 1401 با هم مقایسه شده است:

*کارشناس صنعت فولاد

Print Friendly, PDF & Email

لینک کوتاه:

https://enfnews.com/?p=6233

بر چسب ها

مقالات مرتبط

تبادل نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + هشت =