enfnews logo

فوری

اشتراک گذاری

بازار فولاد و ارز زیر ذره‌بین پترومتالز/ خرید ارز صادراتی توسط صرافی‌ها ممنوع شد/ قیمت محصولات فولادی در سقف تاریخی

به گزارش پترومتالز، امروز یکشنبه 2 بهمن شاهد ادامه پیشروی نرخ ارز در بازار آزاد بودیم و قیمت دلار آمریکا سقف تاریخی جدیدی را تجربه کرد. در بازار بازار آزاد امروز دلار عمدتاً در کانال‌های قیمتی 45000 تا 45400 تومانی معامله شد. نرخ دلار توافقی نیز در حال حاضر در کانال 39300 تومانی قرار دارد. فاصله نرخ دلار آزاد و نیمایی در حال حاضر حدود 59 درصد و فاصله نرخ دلار توافقی و نیمایی 38 درصد است!

بانک مرکزی بخشنامه ارزی جدیدی صادر کرده است. بر اساس این بخشنامه‌ که توسط بانک مرکزی به صرافی‌ها ابلاغ شده است، شرایط خرید و فروش ارز صادراتی تغییر کرده و دیگر صرافی‌ها امکان خرید ارز صادرکنندگان را ندارند. همچنین سقف وضعیت باز ارزی اسکناس (خرید اسکناس – فروش اسکناس) صرافی ها در هر روز معادل 30,000 یورو یا معادل آن به سایر ارزها تعیین شده است. طبق این بخشنامه، برگشت ارز حاصل از صادرات به صورت اسکناس در مبادی ورودی کشور و با تحویل اسکناس به شعب یا باجه‌های بانک ملی ایران بوده و خرید اسکناس از صادرکنندگان برای صرافی‌ها و ثبت در سامانه نظارت ارز (سنا) به منظور رفع تعهد صادرکنندگان مجار نخواهد بود.

قیمت‌ها در بازار داخلی فولاد نیز امروز سقف تاریخی جدیدی را تجربه کردند. هفته گذشته، محدودیت‌های جدید مصرف گاز و برق، باعث افزایش قیمت‌ها در بازار فولاد شد و این هفته جهش نرخ ارز، قیمت‌ها در بازار فولاد را بالا برد. در حال حاضر، کف قیمت میلگرد در بازار 20000 تومان و سقف آن 21700 تومان به ازای هر کیلو با احتساب مالیات بر ارزش افزوده است. قیمت متوسط میلگرد (تحویل درب کارخانه) در بازار امروز تقریباً به 20800 تومان به ازای هر کیلو رسید. اگر با نرخ میلگرد صادراتی ایران مقایسه کنیم، در حال حاضر میلگرد در بازار با دلار 40388 تومانی در حال معامله است.

فولاد خوزستان به‌عنوان بزرگ‌ترین صادرکننده فولاد ایران امروز موفق شد 19 هزار تن شمش 5SP را با قیمت 20644 تومان به ازای هر کیلو در تالار صادراتی بورس کالا به فروش برساند. این قیمت شمش صادراتی فخوز، 30 درصد بیش از قیمت کشف‌شده شمش داخلی در هفته گذشته است و نشان می‌دهد که فولادسازان ایرانی بالاخره موفق به رشد قابل توجه قیمت‌های صادراتی شده‌اند. در هفته‌های گذشته در صادرات شمش فولادی ایران تا حد زیادی وقفه ایجاد شده بود. شمش صادراتی فولاد خوزستان امروز با دلار 38371 تومانی در تالار صادراتی بورس کالا معامله شد.

با پترومتالز آینده بازار فولاد را ببینید.

Print Friendly, PDF & Email

لینک کوتاه:

https://enfnews.com/?p=6335

بر چسب ها

مقالات مرتبط

تبادل نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + چهار =