enfnews logo

فوری

اشتراک گذاری

پیش‌بینی قیمت‌های کلیدی بازار فولاد و سنگ آهن در ۳ ماه آینده + جدول و جزئیات

اختصاصی پترومتالز: متال اکسپرت در شماره جدید ماهنامه «اسپات استیل مارکتس»، پیش‌بینی خود از روند قیمت‌ها در بازار جهانی فولاد و مواد اولیه را ارائه داد. متال اکسپرت پیش‌بینی کرده که در سه‌ماهه مارس تا می 2023 قیمت‌ها در بازار فولاد و سنگ آهن نزولی خواهد بود. این نشریه گفته تقاضای واقعی برای محصولات فولادی در چین پایین است و رشد اخیر قیمت‌ها سفته‌بازانه و سوداگرانه است. قیمت سی‌اف‌آرِ بیلت وارداتی امارات از ایران برای ماه‌های مارس، آوریل و می به ترتیب 560، 535 و 520 دلار به ازای هر تن پیش‌بینی شده است. پترومتالز ترجمه گزارش متال اکسپرت و مبانی استدلالی آن را به همراه جدول پیش‌بینی قیمت‌های کلیدی بازار جهانی فولاد و سنگ آهن در سه ماه آینده در اختیار مخاطبان و فعالان بازار فولاد قرار می‌دهد.

به گزارش پترومتالز، متال اکسپرت نوشته است:

مصرف واقعی فولاد چین در ژانویه و فوریه 2023 برابر با سطوح مصرف این کشور در اوایل سال 2020 بوده است؛ یعنی زمانی که این کشور با شیوع ویروس کرونا مواجه شد و محدودیت‌های شدیدی اعمال شد. با این حال، فعالان بازار داخلیِ چین، همچنان به تغییرات مثبت قیمت‌ها به دلیل انگیزه‌های دولت برای حمایت از تقاضای داخلی اعتقاد دارند که این امر به سفته‌بازی دامن می‌زند و منجر به افزایش قیمت‌ها از جمله در بازارهای متالورژی می‌شود. بازرگانان چینی در بحبوحه افزایش عرضه در ژانویه تا فوریه 2023، موجودی محصولات فولادی خود را بالا بردند.

تقاضای داخلی ناکافی و نیاز به کاهش موجودی انبارها، صادرات محصولات فولادی چین را افزایش داده است. در حال حاضر فولاد چین در رقابت شدیدی در کشورهای جنوب شرق آسیا قرار دارد.

افزایش موجود در قیمت مواد اولیه در حال حاضر مبتنی بر سفته‌بازی است. هر خبر مثبتی که در بازار وجود دارد [نظیر حمایت دولت چین از بخش مسکن این کشور]، صرف نظر از اجرای واقعی آن‌ها، بلافاصله برای سفته‌بازی در بورس استفاده می‌شود و قیمت مواد اولیه را بالا می‌برد. حاشیه سود فولادسازان چینی اما همچنان منفی است.

از طرف دیگر، اثرات مخرب زلزله باعث کاهش قابل توجه تولید فولاد خام و مصرف قراضه در ترکیه می‌شود. افزایش سوداگرانه قیمت‌های داخلی ترکیه به دلیل تقاضای ناشی از شرکت‌های تجاری و برخی از مصرف‌کنندگانی است که انتظار دارند قیمت‌ها افزایش یابد چرا که دولت ترکیه اعلام کرده که طی سه تا چهار ماه آینده به حجم زیادی فولاد ساختمانی برای بازسازی شهرهای ویران‌شده در زلزله نیاز دارد. با این حال، [واقعیت چیز دیگری است و] ترکیه هنوز راه درازی از مرحله آواربرداری و انجام تحقیقات تا اجرای پروژه‌های ساختمانی جدید در پیش دارد. اجرایی شدن این پروژه‌ها، مدت زمان زیادی طول خواهد کشید. گمانه‌زنی‌ها و سفته‌بازی‌هایی که در بازار ترکیه مشاهده می‌شود باعث افزایش کوتاه مدت در نوسانات قیمت مواد اولیه از جمله قراضه وارداتی این کشور می‌شود.

در جدول زیر، پیش‌بینی متال اکسپرت از روند قیمت‌های کلیدی بازار فولاد و سنگ آهن در سه ماه آینده (ماه‌های فوریه، مارس و آوریل) را ببینید:

Print Friendly, PDF & Email

لینک کوتاه:

https://enfnews.com/?p=6899

بر چسب ها

مقالات مرتبط

تبادل نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + 12 =