enfnews logo

فوری

اشتراک گذاری

پیش‌بینی روند قیمت‌ها در بازار فولاد ایران در هفته جاری (۱۳ تا ۱۹ اسفند)

به گزارش پترومتالز، در هفته منتهی به ۱۲ اسفندماه، به ویژه از روز سه‌شنبه ۹ اسفند، روند قیمت‌ها در بازار آهن معکوس شد و پس از هفته‌ها صعود متوالی قیمت‌ها، شاهد کاهش قیمت‌ها بودیم. کف قیمت میلگرد که در بازار در ابتدای هفته گذشته تا ۳۰۰۰۰ تومان به ازای هر کیلو بالا رفته بود، در پایان هفته گذشته تا ۲۵۵۰۰ تومان عقب‌نشینی کرد. هفته گذشته در مجموع قیمت میانگین میلگرد آجدار در بازار، ۶۰۰ تومان به ازای هر کیلو معادل ۲.۱ درصد کاهش یافت و قیمت میلگرد سایز ۱۴ تا ۳۲ (تحویل درب کارخانه) به‌طور میانگین به حدود ۲۷۵۰۰ تومان به ازای هر کیلو رسید. کف قیمت میلگرد در بازار در پایان هفته گذشته به حدود ۲۵۵۰۰ تومان و سقف آن به حدود ۳۱۹۲۵ تومان به ازای هر کیلو رسید. سقف قیمت میلگرد در بازار در اوایل هفته گذشته تا حدود ۳۳۰۰۰ تومان به ازای هر کیلو بالا رفته بود.

از ابتدای سال جاری تا پایان هفته گذشته قیمت میلگرد آجدار سایز ۱۴ تا ۳۲ در بازار به‌طور میانگین ۹۹۵۰ تومان به ازای هر کیلو معادل ۵۶.۷ درصد افزایش یافته است.

در هفته گذشته، معاملات میلگرد در بورس کالا با قیمت میانگین موزون ۲۳۲۸۱ تومان به ازای هر کیلو بدون احتساب مالیات بر ارزش افزوده و ۲۵۳۷۶ تومان به ازای هر کیلو با احتساب مالیات بر ارزش افزوده، انجام شد. قیمت میانگین موزون میلگرد در مقایسه با قیمت میانگین موزون معاملات ۳ اسفند ۱۴۰۱، کاهش ۱۰۷۲ تومانی به ازای هر کیلو معادل ۴.۴ درصدی داشت.

در هفته گذشته، شمش فولادی در بورس کالا با قیمت میانگین موزون ۲۰۶۸۷ تومان به ازای هر کیلو بدون احتساب مالیات بر ارزش افزوده (۲۲۵۴۹ تومان با احتساب مالیات بر ارزش افزوده) معامله شد که این قیمت در مقایسه با قیمت میانگین شمش در ۱ اسفند ۱۴۰۱، ۷۳۶ تومان به ازای هر کیلو یا ۳.۴ درصد کاهش یافت.

فاصله قیمتی بین میلگرد و شمش فولادی در بورس کالا که در هفته منتهی به ۵ اسفند ۱۳.۷ درصد بود، در هفته گذشته به ۱۲.۵ درصد رسید. هفته گذشته در بورس کالا، ۴۷.۲ درصد حجم عرضه‌ شده میلگرد و ۹۹.۷ درصد حجم عرضه شده شمش، معامله شد. از هفته جاری، شیوه جدید تنظیم بازار اجرا می‌شود و شرکت‌ها ملزم به عرضه ۱۰۰ درصدی آهن اسفنجی و شمش تولیدی خود در بورس کالا خواهند بود.

در هفته گذشته در مجموع شاهد افزایش ۱۷۰۰ تومانی نرخ دلار (معادل ۳.۲ درصدی) در معاملات بازار آزاد بودیم و قیمت دلار از ۵۲۵۰۰ تومان به ۵۴۲۰۰ تومان رسید. با این وجود از اواسط هفته گذشته قیمت ارز در بازار آزاد وارد روند نزولی شد؛ قیمت دلار در بازار آزاد در اوایل هفته گذشته حتی تا ۶۰۰۰۰ تومان بالا رفته بود و سپس در اواسط هفته گذشته به بعد، نرخ ارز وارد روند اصلاحی شد.

برای بازار داخلی فولاد پیش بینی می‌شود که در هفته پیش رو در صورت تعادل نرخ ارز، شاهد تداوم کاهش قیمت محصولات فولادی باشیم. احتمالاً به ویژه آن‌دسته از مبادی که هنوز حاضر به کاهش قیمت‌های پیشنهادی خود نشده‌اند، با جو بازار همراه خواهند شد و قیمت‌ها را کاهش خواهند داد. سیاست وزارت صمت برای افزایش عرضه شمش و آهن اسفنجی در بورس کالا از این هفته اجرایی خواهد شد و رفع محدودیت‌های گاز نیز کمک خواهد کرد تا بازار فولاد پس از هفته عدم ثبات، بالاخره به تعادل نسبی برسد. سخنگوی وزارت صمت عنوان کرده که دولت قصد دارد مبنای قیمت‌ها در بورس کالا را به دلار نیمایی تغییر دهد. قیمت‌های فعلی بورس کالا با نرخ دلار مرکز مبادله ارز و طلا همخوانی دارد و هدف بازارساز این است که از نقطه فعلی قیمت‌ها به طور قابل توجهی کاهش یابند. این هدف زمانی قابل دست‌یابی است که نرخ ارز در بازار آزاد به‌طور قابل توجهی اصلاح کند و روند نزولی قیمت‌ها در بازار ارز ادامه داشته باشد. گرچه از نظر ما اصلاح قیمت‌ها در بازار فولاد آغاز شده است اما همچنان این بازار به نرخ ارز حساسیت بالایی خواهد داشت و بعید است واگرایی بزرگی بین بازار فولاد و بازار آزاد ارز ایجاد شود.

منبع: فراطرح فولاد

Print Friendly, PDF & Email

لینک کوتاه:

https://enfnews.com/?p=6996

بر چسب ها

مقالات مرتبط

تبادل نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 − یک =