enfnews logo

فوری

اشتراک گذاری

عملکرد درخشان «فخوز» در سال ۱۴۰۱/ جزئیات کامل برنامه‌های فولاد خوزستان برای سال جدید

به گزارش پترومتالز، مهندس امین ابراهیمی مدیرعامل فولاد خوزستان در گفت‌وگو با خبرنگار روابط عمومی این شرکت، عملکرد «فخوز» در سال 1401 و برنامه‌های این شرکت برای سال 1402 را تشریح کرد. مهندس ابراهیمی اظهار داشت: با وجود رکود در بازارهای داخلی و خارجیِ فولاد و محدودیت‌های تأمین انرژی صنایع، شرکت فولاد خوزستان عملکرد درخشانی در سال 1401 در حوزه رشد تولید و تأمین نیازهای داخلی داشته است. در سال 1401، فولاد خوزستان برای تأمین نیازهای نوردکاران داخلی و صنایع پایین‌دستی، حدود 2 میلیون و 314 هزار تن فولاد میانی (بیلت، بلوم و اسلب) به بازار داخلی عرضه کرد که رشد بیش از 68 درصدی نسبت به سال 1400 را نشان می‌دهد.

مدیرعامل فولاد خوزستان با ارائه جزئیات بیشتر گفت: تناژ فروش داخلی و خارجی فولاد میانی شرکت فولاد خوزستان در مجموع در سال 1401 حدود 3 میلیون و 582 هزار تن بوده که رشد 5 درصدی را نسبت به سال 1400 نشان می‌دهد.

رشد تولید در شرایط چالشی

مهندس ابراهیمی در خصوص میزان تولید این شرکت بیان داشت: در حوزه تولید با وجود چالش‌های گوناگون، فولاد خوزستان عملکرد موفقی داشته و با تولید 3 میلیون و 592 هزار تن فولاد میانی از ابتدای فروردین تا انتهای اسفند سال 1401، رشد 8 درصدی را نسبت به سال 1400 رقم زده است.

وی ادامه داد: برای مقابله با رکود در بازار داخلی و جهانی، در شرایطی که قیمت اسلب و مقاطع تخت فولادی کاهش شدیدی (در مقایسه با شمش و مقاطع طویل) یافته بود، و همچنین به‌منظور تأمین بهترِ نیازهای نوردکارانِ مقاطع طویل، فولاد خوزستان سهم شمش در تولیدات خود را افزایش داد. این شرکت در سال 1401، حدود 2 میلیون و 260 هزار تن شمش فولادی تولید کرد که رشد قابل توجه 43 درصدی را نسبت به سال 1400 نشان می‌دهد.

وی تصریح کرد: علی‌رغم رکود در بازارهای جهانی از اوایل خرداد تا اواخر سال 1401، تبعات مخرب بخشنامه عوارض صادراتی در سه‌ماهه نخست این سال که مانع از آن شد تا از فرصت طلاییِ جهش موقتِ قیمت‌ها در بازار جهانی استفاده کنیم و رکود طولانی در بازار داخلی، درآمد فروش محصولات فولاد خوزستان در سال 1401 در مجموع 53 هزار و 64 میلیارد تومان بوده که رشد 6 درصدی را نسبت به سال 1400 نشان می‌دهد. به این چالش‌ها باید محدودیت برق در فصل تابستان و محدودیت همزمان گاز و برق در پاییز و زمستان سال 1401 را هم اضافه کنیم. در مجموع فولاد خوزستان سعی کرد این چالش‌ها را به‌نحوی مدیریت کند که رشد تولید و درآمد فروش شرکت محقق شود که با تلاش همه کارکنان و برنامه‌ریزی و آمادگی خوب توانستیم این هدف مهم را محقق کنیم.

رشد درآمد فروش در اسفندماه

مدیرعامل فولاد خوزستان در خصوص رشد درآمد فروش این شرکت در زمستان سال گذشته گفت: در اسفندماه 1401، فولاد خوزستان عملکرد قابل قبولی در حوزه رشد درآمد فروش داشته که می‌تواند نویددهنده رشد درآمد فروش آن در سال 1402 باشد. درآمد فروش محصولات این شرکت در اسفند 1401، 7650 میلیارد تومان بوده که رشد قابل توجه 53.2 درصدی را نسبت به بهمن 1401 نشان می‌دهد.

ابراهیمی افزود: همچنین درآمد فروش محصولات فولاد خوزستان در زمستان سال 1401 به 16 هزار و 376 میلیارد تومان رسید که رشد 27 درصدی نسبت به فصل پاییز 1401 را نشان می‌دهد.

وی در خصوص میزان صادرات این شرکت گفت: با وجود تبعات مخرب مصوبه عوارض صادراتی و رکود شدید در بازارهای صادراتی، فولاد خوزستان در سال 1401 حدود 1 میلیون و 268 هزار تن فولاد میانی به کشورهای خارجی صادر کرد و جایگاه خود به‌عنوان بزرگ‌ترین صادرکننده فولاد ایران را حفظ کرد. این میزان فروش صادراتی، درآمد ارزی 800 میلیون دلاری برای کشور به همراه داشت.

برنامه‌های فولاد خوزستان برای سال 1402

امین ابراهیمی با ارائه جزئیات برنامه‌های این شرکت برای سال 1402 گفت: برای سال جدید برنامه‌های جامعی را برای تمام حوزه‌های تولید، فروش، توسعه و بومی‌سازی تدارک دیده‌ایم. برنامه ما در سال جدید، تولید 3.8 میلیون تن فولاد میانی (بیلت، بلوم و اسلب) است. صادرات 2 میلیون تن فولاد را برنامه‌ریزی کرده‌ایم تا بتوانیم هم نیازهای ارزی شرکت را تأمین کنیم و هم با ارزآوری، به افزایش درآمدهای ارزی کشور، ثبات نرخ ارز و مهار تورم کمک کنیم. همچنین در سال 1402 مثل تمام ادوار گذشته برای تأمین نیازهای داخلی اولویت قائلیم و 1.8 میلیون تن شمش و اسلب به بازار داخلی عرضه خواهیم کرد.

سال به یاد ماندنی «فخوز» در حوزه توسعه

وی در خصوص برنامه‌های توسعه‌ای این شرکت گفت: سال 1402، سال درخشانی برای فولاد خوزستان در حوزه توسعه خواهد بود. در نیمه اول این سال، طرح زمزم 3 به‌عنوان بزرگ‌ترین مگامدول آهن اسفنجی ایران با ظرفیت تولید 1 میلیون و 760 هزار تن به بهره‌برداری می‌رسد. این طرح علاوه بر این که زنجیره تأمین آهن اسفنجی را در گروه فولاد خوزستان تکمیل می‌کند، باعث می‌شود تا سودآوری بالایی از محل فروش آهن اسفنجی نصیب این شرکت شود. سهم ساخت داخل در این ابرپروژه، 61 درصد است و 10 شرکت دانش‌بنیان و 44 شرکت بومی استان خوزستان در احداث آن مشارکت دارند.

ابراهیمی خاطرنشان ساخت: همچنین در نیمه دوم سال 1402 کارخانه فولادسازی شرکت صنعت فولاد شادگان با ظرفیت 800 هزار تن در سال به بهره‌برداری خواهد رسید. این پروژه، یکی از پروژه‌های مهم گروه فولاد خوزستان در راستای چشم‌انداز 1410 این شرکت و دستیابی به ظرفیت 13.6 میلیون تنی است.

مدیرعامل فولاد خوزستان گفت: ما همچنین در سال 1402 یک برنامه چالشی تعریف کرده‌ایم تا سرعت اجرای ابرپروژه‌های کلیدی ماشین ریخته‌گری اسلب عریض، پلنت اکسیژن 4 و نیروگاه 520 مگاواتی برق را بالا ببریم و میزان پیشرفت این پروژه‌ها را طی 12 ماهه 1402، 40 درصد افزایش دهیم. این به‌معنای میانگین پیشرفت ماهانه 3.3 درصدی است که عدد بالایی محسوب می‌شود. اجرای این پروژه‌ها، پایداری تولید، خوداتکایی در تأمین برق و تولید محصولات با ارزش افزوده بالاتر را درپی خواهد داشت.

امین ابراهیمی در پایان تأکید کرد: فولاد خوزستان در سال ۱۴۰۱ موفق به تکمیل ۳۱ پروژه با ارزش ۲۱۰۷ میلیارد تومان شد که از حیث ارزش سرمایه‌گذاری، رشد ۱۰۵۱ درصدی نسبت به سال ۱۴۰۰ را نشان می‌دهد. ما در سال 1402 گام‌های به مراتب بزرگ‌تری در حوزه توسعه‌ خواهیم برداشت و شرکت را به هدف استراتژیک آن که سهم 25 درصدی از تولید فولاد کشور در افق 1410 است، نزدیک‌تر خواهیم کرد.

Print Friendly, PDF & Email

لینک کوتاه:

https://enfnews.com/?p=7307

بر چسب ها

مقالات مرتبط

تبادل نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 9 =