enfnews logo

فوری

اشتراک گذاری

گهرزمین به دنبال تکمیل زنجیره تولید فولاد در سال ۱۴۰۲/ سود خالص ۱۱.۷ همتی کگهر در سال مالی گذشته/ تقسیم سود ۴۰۰ تومانی به ازای هر سهم میان سهامداران

به گزارش پترومتالز، مدیرعامل شرکت سنگ آهن گهرزمین در مجمع فوق العاده شرکت گفت: تکمیل زنجیره تولید فولاد در سال ۱۴۰۲ در دستور کار گهرزمین قرار دارد. محمد فلاح افزود: در سال مالی گذشته (منتهی به ۳۰ آذر ۱۴۰۱) شرکت ۱۱ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان سود خالص و یک میلیون و ۷۰۰ هزار تن صادرات داشته است که سود خالص از رشد ۱۹ درصدی برخوردار بوده است.

مدیرعامل شرکت سنگ آهن گهرزمین در مجمع عمومی فوق العاده شرکت سنگ آهن گهر زمین با بیان اینکه در سال گذشته سود خالص شرکت ۱۱۷۰۰ میلیارد تومان بود گفت: در سال گذشته موفق به صادرات ۱.۷ میلیون تن گندله شدیم و نسبت به صادرکنندگان دیگر، میانگین قیمت بهتری داشتیم.

وی افزود: علت عدم افزایش بیشتر سود گهرزمین در سال گذشته، افزایش حق انتفاع ایمیدرو از ۳۳.۸ درصد به ۴۱.۴۱ درصد، فروش بخش قابل توجهی از ارز استحصالی از محل صادرات در سامانه نیما به جای بازار آزاد و کاهش تولید سنگ بودند.

فلاح ادامه داد: علت کاهش تولید ماده معدنی در سال قبل عمیق‌تر شدن گود معدن بوده و به ماشین آلات جدیدتری برای استخراج نیاز داریم. ارتفاع دپوی باطله هم به دلیل مسائل محیط زیستی نمی‌تواند خیلی افزایش یابد.

وی کمبود برق و گاز را یک مشکل اساسی خواند و افزود: به دلیل عدم وجود برق به اندازه کافی ۳۷۵۰ میلیارد تومان در سال گذشته عدم النفع داشتیم. در زمستان هم کمبود گاز داشتیم که تاثیر آن در سال مالی ۱۴۰۲ مشخص می‌شود.

مدیرعامل گهرزمین تصریح کرد: اخیرا برای خرید تراک‌های ۱۰۰ تنی قرارداد بستیم که به زودی وارد می‌شوند. همچنین پیمانکار گهرزمین برای واردات ماشین آلات قراردادهایی را منعقد کرده که طی چند ماه آینده وارد می‌شوند و برداشت از معدن بیشتر خواهد شد.

وی ضمن اشاره به پروژه انتقال پیوسته در گهرزمین گفت: این پروژه به زودی اجرا می‌شود که در جهت سلامتی پرسنل اهمیت زیادی خواهد داشت.

فلاح خاطرنشان کرد: پروژه‌های توسعه‌ای گهرزمین در بردسیر از برنامه اجرا جلوتر هستند. همچنین پروژه‌های منطقه مکران و مس جانجا در سیستان و بلوچستان از پروژه‌های اولویت‌دار گهرزمین هستند.

وی با اشاره به اینکه تکمیل زنجیره تولید فولاد در سال ۱۴۰۲ در دستور کار شرکت سنگ آهن گهرزمین قرار دارد ادامه داد: ۲۹ توده ارزشمند در پهنه جبال بارز شناسایی شده‌اند که بسیار غنی هستند و شاید در حد مس سرچشمه باشند.

فلاح در بخش دیگری از صحبت های خود عدم تقسیم سود یا تقسیم کمتر سود را به نفع اجرای طرح‌های توسعه و اشتغالزایی بیشتر در گهرزمین عنوان کرد.

وی با بیان اینکه کارخانه کنسانتره سازی گهر زمین با ظرفیت ۱.۷ میلیون تن در سال ۱۴۰۴ افتتاح می‌شود گفت: افزایش تولید، افزایش تولید آهن اسفنجی در شرکت‌های زیرمجموعه، تولید سالانه ۱۰ میلیون تن کنسانتره و ۱۰ میلیون تن گندله در چشم‌انداز شرکت سنگ آهن گهر زمین قرار دارد.

مدیرعامل گهر زمین ضمن اشاره به این نکته که شرکت موفق به اخذ استاندارد محصول کنسانتره و گندله برای اولین بار در کشور شده است تصریح کرد: گهر زمین در طرح‌های سرزمین مکران و در طرح انتقال آب دریای عمان به ترتیب مشارکت ۲۵ و ۱۵ درصدی دارد. همچنین این شرکت موفق شد به مدت ۲۵ سال به همراه پنج شرکت دیگر در معدن جانجا حضور پیدا کند.

وی گفت: در سال ۱۴۰۲ میزان تولید آهن اسفنجی در این مجتمع تولیدی به چهار میلیون و ۶۰۰ هزار تن می‌رسد.

گفتنی است مجمع عمومی فوق‌العاده گهرزمین با هدف تطابق اساسنامه شرکت با نمونه سازمان بورس با حضور حداکثری سهامداران (۹۳ درصدی) در هتل المپیک برگزار شد.

در خاتمه نیز سهامداران با تقسیم ۴۰۰ تومان سود به ازای هر سهم موافقت کردند.

Print Friendly, PDF & Email

لینک کوتاه:

https://enfnews.com/?p=7640

بر چسب ها

مقالات مرتبط

تبادل نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × پنج =