enfnews logo

فوری

اشتراک گذاری

خبر بد برای صادرکنندگان فولاد ایران: کاهش شدید قیمت فولاد و سنگ آهن در بازار چین

اختصاصی پترومتالز: قیمت فولاد و مواد اولیه فولادی امروز جمعه ۱ اردیبهشت در بازار چین کاهش شدیدی را تجربه کرد. قیمت سنگ آهن به پایین‌ترین میزان در حدوداً ۴ ماه گذشته و قیمت میلگرد به پایین‌ترین میزان در حدوداً ۵ ماه گذشته رسید. دلیل کاهش قیمت‌ها چیست؟

قیمت سنگ آهن با سررسید ماه سپتامبر (قراردادی که بیشترین معامله را داشت) در بورس کالای دالیان با کاهش ۴.۸۲ درصدی به ۷۳۰.۵ یوان (۱۰۵.۹۶ دلار) به ازای هر تن رسید.

قیمت میلگرد با سررسید ماه اکتبر در بورس آتی شانگهای ۲.۲۸ درصد کاهش یافت و به ۳۸۱۰ یوان (۵۵۳ دلار) به ازای هر تن رسید.

قیمت ورق گرم با سررسید ماه اکتبر نیز در بورس آتی شانگهای ۲.۲۷ درصد کاهش یافت و به ۳۸۸۳ یوان (۵۶۴ دلار) به ازای هر تن رسید.

آمارهای آغاز پروژه‌های جدید ساخت مسکن در سه‌ماهه اول سال ۲۰۲۳ در چین، نگران‌کننده و بسیار بدتر از حد انتظار بوده است. این امر نشان می‌دهد که تقاضا برای محصولات فولادی در چین چندان قدرتمند نیست. شرکت‌های فولادی نیز در خرید سنگ آهن محتاط رفتار می‌کنند و این امر باعث کاهش قیمت سنگ آهن شده است. چشم‌انداز نامناسب تقاضا برای محصولات فولادی و کاهش قیمت مواد اولیه، کاهش قیمت محصولات فولادی را نیز درپی داشته است.

کاهش قیمت‌ها در بازار چین احتمالا به بازارهای فولاد در دیگر نقاط جهان نظیر جنوب شرق آسیا و خلیج فارس نیز سرایت خواهد کرد و این خبر خوبی برای صادرکنندگان فولاد ایران نیست.

Print Friendly, PDF & Email

لینک کوتاه:

https://enfnews.com/?p=7783

بر چسب ها

مقالات مرتبط

تبادل نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + چهار =