enfnews logo

فوری

اشتراک گذاری

گزارش پلتس: آیا چینی‌ها باعث افزایش قیمت جهانی فولاد می‌شوند؟

اختصاصی پترومتالز: قیمت فولاد در چین در 8 می (18 اردیبهشت) به دلیل خوش‌بینی نسبت به کاهش تولید فولاد در این کشور به شدت افزایش یافت، اما این افزایش ممکن است کوتاه مدت باشد، زیرا برخی از فعالان بازار بر این نظرند که سطح کاهش تولید فولاد در چین برای جبران تقاضای ضعیف کافی نیست. با توجه به تأثیر بازار فولاد چین بر بازار جهانی فولاد و بازار داخلی ایران، پترومتالز ترجمه کامل گزارش پلتس در مورد آخرین تحولات بازار فولاد چین را در اختیار مخاطبان قرار می‌دهد.

قیمت ورق گرم داخلی چین در بازار فیزیکی شانگهای 100 یوان در هر تن (14.5 دلار در هر تن) در روز جهش کرد و به 3950 یوان در هر تن در 8 می رسید، در حالی که قیمت میلگرد در بازار پکن 90 یوان در هر تن در روز 8 می افزایش یافت.

این افزایش قیمت‌ها پس از اعلام کنترل تولید فولاد در شهر تانگشان در شمال چین، یعنی بزرگترین قطب فولادسازی این کشور، به دست آمد.

با این حال، به گفته فعالان بازار، کاهش واقعی تولید فولاد در کارخانه‌ها در مقیاس کوچک‌تری باقی می‌ماند و افزایش قیمتها، انگیزه کنترل بیشتر تولید را کم می‌کند و حتی ممکن است منجر به افزایش تولید فولاد شود.

کنترل تولید فولاد در چین

ادارت دولتی در شهر تانگشان در تاریخ  6 می اطلاعیه‌ای رسمی صادر کردند که از همه فولادسازان محلی می‌خواهد اطمینان حاصل کنند که تولید سالانه فولاد خام خود را در سال 2023 در سطح سال 2022 یا کمتر از آن نگه می‌دارند.

پس از اعلام این خبر، روند بازار در 8 می بهبود یافت، زیرا بازیگران صنعت این را نشانه کاهش تولید گسترده‌تر در سراسر چین در نظر گرفتند – حرکتی که این کشور هر ساله به دلیل تلاش‌های کربن‌زدایی به آن چشم دوخته است. به گفته یک منبع صنعتی در شرق چین، حفظ تولید سالانه فولاد خام در سال جاری در سطح سال 2022 هدف کلی چین است. اما وی افزود که هدف کنترل تولید چین دوباره در نیمه دوم سال مورد بحث قرار خواهد گرفت تا بررسی شود که آیا کنترل بیشتری بر تولید نیاز است یا خیر.

بر اساس آخرین داده های اداره ملی آمار، تولید فولاد خام چین در مجموع 261.56 میلیون تن در دوره ژانویه تا مارس 2023 بوده که 6.1 درصد یا 15.04 میلیون تن نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافته است.

بنابراین، به منظور حفظ تولید فولاد خام در سال 2023 در سطح 2022، محاسبات پلتس نشان داد که تولید فولاد خام طی آوریل تا دسامبر باید در سطح 756.4 میلیون تن یا 2.751 میلیون تن در روز حفظ شود که 11 درصد کمتر از میانگین روزانه مشاهده شده در ماه مارس است.

یک منبع صنعتی در شمال چین گفت: “من فکر می‌کنم تنها نگه داشتن سطح تولید فولاد خام در سال 2023 در سطح 2022 خبر خوبی برای بازار فولاد نیست، زیرا با توجه به کندی تقاضای فولاد ساختمانی و کاهش تقاضا در چین، احتمال کاهش تقاضای فولاد چین از سطح سال 2022 بسیار زیاد است. دولت مرکزی دستور نداده است که تولید فولاد از سطح سال 2022 کاهش یابد، زیرا کاهش تولید فولاد به رشد اقتصادی فشار وارد می‌کند. اما برای افزایش قیمت فولاد، من فکر می‌کنم تولید فولاد باید به کمتر از سطح 2022 کاهش یابد و شاید لازم باشد تولید فولاد 2.5 درصد کمتر از سال 2022 باشد.” طبق گزارش رسانه‌های محلی، فروش املاک چین، کانال اصلی تامین مالی پروژه‌های جدید، پس از بهبودی در ماه مارس، دوباره در آوریل کاهش یافت.

برخی منابع بازار گفتند که بهبود فروش مسکن در ماه مارس عمدتاً به دلیل تاخیر در تقاضا از اواخر سال 2022 و اوایل سال 2023 بوده است و اکثر شهرهای چین همچنان با عرضه مازاد مسکن و بدهی‌های بالای توسعه‌دهندگان املاک در سال جاری دست و پنجه نرم خواهند کرد.

یک تاجر مستقر در گوانگدونگ گفت: “تولید فولاد چین از اواسط آوریل به دلیل حاشیه سود ضعیف در کارخانه‌ها کاهش یافته است، و روند نزولی احتمالا در ماه می ادامه خواهد داشت. با این حال، کاهش تولید فولاد تاکنون در حد متوسط باقی مانده است و به نظر می‌رسد تقاضای فولاد با سرعت بیشتری در حال کاهش است”.

برخی از منابع بازار انتظار داشتند که کاهش تولید فولاد چین در هفته منتهی به 12 مه حتی کند شود، زیرا برخی کارخانه‌ها پس از افزایش قیمت فولاد، سودهای جزئی به دست آورده‌اند و برای بهره‌برداری از افزایش قیمت‌ها ممکن است تولید خود را بالا ببرند.

Print Friendly, PDF & Email

لینک کوتاه:

https://enfnews.com/?p=8134

بر چسب ها

مقالات مرتبط

تبادل نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 − 3 =