enfnews logo

فوری

اشتراک گذاری

طراحی و ساخت خط ریخته‌گری مداوم در شرکت چدن‌ریزان جی

به همت مهندسین و کارشناسان شرکت دانش‌بنیان چدن‌ریزان جی خط ریخته‌گری مداوم که بیشترین کاربرد را در بخش فولادسازی دارد بر اساس آخرین استانداردهای روز دنیا که در شرکت‌های بنام اروپایی، چینی و هندی مانند (Danili، Sarrai ، ConCast) استفاده می‌شود، طراحی و ساخت گردیده است. شرکت چدن‌ریزان جی که دارای گواهینامه دانش‌بنیان از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است، موفق به ساخت خط ریخته‌گری مداوم با کیفیتی در سطح جهانی شده که در این گزارش مشخصات آن را مرور خواهیم کرد.

این خط ریخته‌گری که شامل 32 بخش مجزا است، بر اساس نرم‌افزارهای مهندسی تهیه گردیده و پس از انجام تحلیل‌های متعدد دینامیکی طراحی و ساخت گردیده است.

تاکنون بسیاری از شرکت‌های فولادسازی بزرگ داخل کشور اقدام به وارد کردن این خط ریخته‌گری از خارج از کشور نموده‌اند که اکنون می‌توانند به راحتی از داخل کشور خریداری نمایند و ضمن جلوگیری از خروج ارز به تقویت دانش فنی و بومی‌سازی و ایجاد اشتغال در کشور و حمایت از شرکت‌های دانش بنیان نیز اقدام نمایند.

به جرأت می‌توان ادعا کرد که خط طراحی‌شده توسط شرکت چدن ریزان جی نسبت به خط‌های مشابه که از کشور چین وارد کشور شده است بسیار باکیفیت‌تر است؛ خط ریخته‌گری طراحی و ساخت شده توسط شرکت چدن ریزان جی شامل لدل تارت- لدل کار- تاندیش کار- قالب- میز قالب- دامی بار و سایر قطعات می‌باشد و در بخش انتهایی خط کارفرما با 3 حق انتخاب مواجه می‌گردد: 1-سیستم کولینگ پوشری 2-سیستم لیفتینگ 3- سیستم واکیم بیم.

در بین 32 بخش اجزاء تشکیل دهنده این خط برای اولین بار در کشور واکیم بیم و لدل تارت طراحی و ساخت گردیده است و به لحاظ هزینه‌ای این نمونه به نسبت نمونه‌های خارجی 20 تا 30 درصد ارزانتر خواهد بود.

در خط ریخته‌گری این شرکت امکان ریخته‌گری با سرعت 1.6 تا 3 متر در دقیقه انجام خواهد شد و کلیه فرآیند در طول زمان ریخته‌گری بصورت کاملاً اتوماسیون برنامه نویسی و برنامه‌ریزی شده است.

تعمیر و نگهداری سهل آسان موجب گردیده که هزینه‌های تعمیر و نگهداری و توقف خط به نسبت سایر خط‌های ریخته‌گری با کاهش محسوسی مواجه گردد.

کاهش مصرف آب، کاهش مصرف انرژی، سیستم اتوماسیون هوشمند و از همه مهم‌تر کاهش وابستگی به شرکت‌های خارجی جهت تأمین قطعات و لوازم مورد نیاز از مزیت همکاری با شرکت چدن ریزان جی می‌باشد.

از طرفی با طراحی قالب جدید و افزایش طول آن به 900 میلی متر باعث می‌گردد که کیفیت متالوژیکی شمش بهتر گردد و استفاده از walking beam  باعث گردیده است که شرکت هایی که با هدف صادرات محصول خود را تولید می‌کنند بتوانند شمش باکیفیت و بدون اعوجاج تولید و صادر نمایند.

نوشته شده توسط غلامرضا طبیبی رئیس هیأت مدیره شرکت چدن‌ریزان جی

Print Friendly, PDF & Email

لینک کوتاه:

https://enfnews.com/?p=11833

بر چسب ها

مقالات مرتبط

تبادل نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − ده =