enfnews logo

فوری

اشتراک گذاری

روند قیمت آهن اسفنجی در ایران​/ روزگار سیاه آهن اسفنجی + نمودار

به گزارش اقتصاد، نفت و فلزات نیوز، در هفته جاری قیمت آهن اسفنجی در بورس کالا نسبت به هفته گذشته ۱۱۴ تومان به ازای هر کیلو معادل ۰.۹ درصد کاهش یافت و به ۱۲۲۹۱ تومان به ازای هر کیلو بدون احتساب مالیات بر ارزش افزوده رسید. نسبت قیمت آهن اسفنجی به شمش در هفته جاری کف تاریخی جدیدی را ثبت کرد که تأثیر محدودیت‌های برق فولادسازان و مازاد شدید عرضه در بازار آهن اسفنجی را نشان می‌دهد. از سال گذشته پترومتالز به این نکته اشاره کرده بود که ساختار بازار آهن اسفنجی در حال تغییر است و در این بازار، کسری جای خود را به مازاد خواهد داد.

حجم معاملات آهن اسفنجی در هفته جاری حدود ۵۷ هزار تن و معادل ۱۹.۶ درصد حجم عرضه‌های صورت‌گرفته بود. نسبت حجم معامله به عرضه آهن اسفنجی در هفته جاری به پایین‌ترین میزان در سال ۱۴۰۳ رسید. هفته جاری، یازدهمین هفته‌ در سال جاری است که بخشی از آهن اسفنجی عرضه‌شده، معامله نمی‌شود.

در هفته‌های اخیر، تعدادی از شرکت‌های مطرح فولادسازی کشور به واسطه محدودیت‌های برق و کاهش تولید شمش، به‌عنوان عرضه‌کننده آهن اسفنجی در بورس کالا ظاهر شده‌اند.

نسبت قیمت آهن اسفنجی به شمش فولادی (با احتساب قیمت شمش در هفته گذشته) ۵۵.۶ درصد است که یک کف تاریخی جدید در بورس کالا محسوب می‌شود. نسبت قیمت آهن اسفنجی به شمش در بازار هند (بزرگ‌ترین بازار آهن اسفنجی دنیا) در حاضر ۶۷.۱ درصد است.

تهیه‌شده با همکاری اسپاد فولاد تأمین‌کننده مواد اولیه کارخانجات صنعت فولاد کشور

روند قیمت آهن اسفنجی در بورس کالا را در نمودار زیر ببینید:

Print Friendly, PDF & Email

لینک کوتاه:

https://enfnews.com/?p=21076

بر چسب ها

مقالات مرتبط

تبادل نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − 6 =