enfnews logo

فوری

اشتراک گذاری

روند قیمت شمش فولادی در ایران/ کسری ۱۰ هزار مگاواتی برق و بازار فولاد + نمودار

به گزارش اقتصاد، نفت و فلزات نیوز، در هفته جاری قیمت شمش فولادی در بورس کالا نسبت به هفته گذشته ۱۳۹ تومان به ازای هر کیلو معادل ۰.۶ درصد افزایش یافت و به ۲۲۲۳۹ تومان به ازای هر کیلو بدون احتساب مالیات بر ارزش افزوده رسید. قیمت شمش فولادی اکنون تنها ۳۴ تومان به ازای هر کیلو پایین‌تر از سقف تاریخی خود در ۱۱ اردیبهشت سال گذشته است.

حجم کل معاملات شمش در هفته جاری حدود ۱۳۳ هزار تن و معادل ۹۰ درصد کل حجم عرضه‌های صورت‌گرفته بود. محدودیت‌های برق باعث کاهش تولید فولادسازان و کاهش حجم عرضه‌های شمش فولادی در بورس کالا شده است و این عامل افزایش نسبی قیمت‌ها را درپی داشته است.

مصرف برق ساعات پیک در کشور در حال حاضر رشد بیش از ۱۰ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل را نشان می‌دهد. در روزهای گذشته، پیک مصرف برق به ۷۳ هزار و ۶۴۵ مگاوات رسید که تنها کمی با اوج بار سال گذشته در اواسط مردادماه فاصله دارد و بسیاری از استان‌ها در هفته گذشته، رکوردهای جدیدی در مصرف برق به ثبت رساندند. کسری برق در سال جاری، ۱۰ هزار مگاوات برآورد می‌شود و این عامل در ماه‌های پیش‌رو همچنان به تأثیرگذاری خود در بازار فولاد ادامه خواهد داد.

تهیه‌شده با همکاری اسپاد فولاد تأمین‌کننده مواد اولیه کارخانجات صنعت فولاد کشور

روند قیمت شمش در بورس کالا را در نمودار زیر ببینید:

Print Friendly, PDF & Email

لینک کوتاه:

https://enfnews.com/?p=21176

بر چسب ها

مقالات مرتبط

تبادل نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 4 =