enfnews logo

فوری

اشتراک گذاری

بازار فولاد و ارز زیر ذره‌بین پترومتالز/ خواب عمیق زمستانی بازار فولاد/ سود هندی‌ها چقدر کاهش یافته است؟

به گزارش پترومتالز، امروز چهارشنبه ۲۵ آبان نرخ ارز در بازار آزاد به‌صورت نسبی کاهش یافت و نرخ دلار آمریکا با افت ۳۰۰ تومانی، وارد کانال‌های ۳۵۵۰۰ و ۳۵۶۰۰ تومانی شد.

در بازار فولاد، امروز شاهد ثبات قیمت‌ها توأم با برخی نوسانات جزئی بودیم. در حال حاضر، کف قیمت میلگرد در بازار ۱۵۶۰۰ تومان و سقف آن ۱۷۶۰۰ تومان به ازای هر کیلو با احتساب مالیات بر ارزش افزوده است. قیمت متوسط میلگرد (تحویل درب کارخانه) در بازار نیز تقریباً ۱۶۵۰۰ تومان به ازای هر کیلو است.

بازار فولاد در خواب زمستانی به سر می‌برد. امروز ۹۴ درصد حجم عرضه شده میلگرد در بورس کالا معامله نشد و حجم معاملات تنها ۲۳.۵ هزار تن بود. تمام عوامل دست به دست هم داده‌اند تا تقاضا در بازار محصولات فولادی به پایین‌ترین حد برسد. اگر نرخ ارز آزاد را مبنا قرار دهیم، قیمت میلگرد در بازار ایران با احتساب مالیات بر ارزش افزوده ۴۵۶ دلار در هر تن است که پایین‌ترین نرخ میلگرد در دنیا محسوب می‌شود. با این وجود، رکود باعث شده تا در این قیمت دلاری هم میلگرد خریدار چندانی نداشته باشد.

وضعیت برای شرکت‌های فولادی در تمام نقاط دنیا تقریباً یکسان است. سود شرکت‌های فولادی هندی قبل از کسر بهره، مالیات و استهلاک (EBITDA) در سه‌ماهه ژوئیه تا سپتامبر سال جاری نسبت به سه‌ماهه آوریل تا ژوئن ۲۰۲۱، ۷۰ تا ۹۰ درصد کاهش یافته است. برخی از تولیدکنندگان در نقاط مختلف دنیا در زیان قرار گرفته‌اند یا نزدیک نقطه سر به سر هستند.

Print Friendly, PDF & Email

لینک کوتاه:

https://enfnews.com/?p=4659

بر چسب ها

مقالات مرتبط

تبادل نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 4 =