enfnews logo

فوری

اشتراک گذاری

بازار فولاد و ارز زیر ذره‌بین پترومتالز / در انتظار کف‌سازی قیمت‌ها در بازار فولاد/ تولیدکنندگان شمش القایی مجددا وارد زیان می‌شوند؟

به گزارش پترومتالز، امروز شنبه ۵ آذر شاهد افزایش نرخ‌ها در بازار آزاد بودیم و دلار آمریکا در کانال‌های قیمتی ۳۵۴۰۰ و ۳۵۶۰۰ تومانی در نوسان بود.

در بازار فولاد، امروز شاهد کاهش قیمت‌ها بودیم. در حال حاضر، کف قیمت میلگرد در بازار ۱۵۳۰۰ تومان و سقف آن ۱۷۲۰۰ تومان به ازای هر کیلو با احتساب مالیات بر ارزش افزوده است. قیمت متوسط میلگرد (تحویل درب کارخانه) در بازار امروز تقریباً با کاهش ۸۰ تومانی به ۱۵۹۷۰ تومان به ازای هر کیلو بود.

امروز در معاملات بورس کالا، قیمت آهن اسفنجی با رشد ۴.۴ درصدی نسبت به هفته گذشته به ۸۴۷۳ تومان به ازای هر کیلو رسید. با قیمت امروز آهن اسفنجی، هزینه تمام شده تولید شمش برای واحدهای ذوب القایی ۱۳۱۷۳ تا ۱۳۵۷۳ تومان به ازای هر کیلو است. هفته گذشته با قیمت میانگین موزون ۱۳۷۳۰ تومان به ازای هر کیلو تنها ۱۲ درصد شمش عرضه‌شده مشتری داشت. بدین ترتیب، #پیش_بینی می‌شود این هفته با کاهش قیمت شمش، تولیدکنندگان شمش القایی یکبار دیگر به نقطه سربه‌سر یا حتی زیان نزدیک شوند!

#پیش_بینی پترومتالز این است که در صورت عدم جهش نرخ ارز، قیمت‌ها در بازار داخلی فولاد یک بار دیگر کف‌سازی خواهد کرد. علت اصلی این کف‌سازی، ضعف شدید تقاضای مصرفی است که کاهش حجم معاملات در بورس کالا را رقم زده و در فاز بعدی کاهش قیمت‌ها و کف‌سازی آن‌ها را درپی خواهد داشت.

آخرین قیمت میانگین فوب بیلت صادراتی ایران، هند و سی‌آی‌اس به ترتیب ۴۵۸.۵، ۴۹۷.۵، ۴۸۰ دلار در هر تن است. آخرین قیمت فوب میلگرد صادراتی چین و سی‌آی‌اس نیز به ترتیب ۵۶۵ و ۵۳۲.۵ دلار به ازای هر تن است. همچنین قیمت فوب ورق گرم صادراتی چین و سی‌آی‌اس به ترتیب ۵۴۰ و ۵۲۵ دلار به ازای هر تن است. قیمت ورق گرم در بیشتر نقاط دنیا پایین‌تر از قیمت میلگرد است.

Print Friendly, PDF & Email

لینک کوتاه:

https://enfnews.com/?p=4884

بر چسب ها

مقالات مرتبط

تبادل نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × سه =