enfnews logo

فوری

اشتراک گذاری

برداشت فولاد مباركه از زاینده‌رود به صفر خواهد رسید

محمدکاظم صباغی هرندی، مدیر ارشد خدمات فنی و پشتیبانی فولاد مبارکه اظهار داشت: برداشت آب فولاد مبارکه از حوضه آبریز زاینده‌رود از سال 1400 به کمتر از 2 درصد رسیده است و این شرکت با مشارکت در پروژه انتقال آب دریای عمان به فلات مرکزی، نه‌تنها گام بلندی برای به صفر رساندن برداشت آب از حوضه آبریز زاینده‌رود برای فرایند تولید برداشته، بلکه با این اقدام برای کاهش بحران آب در استان نیز نقش ‌انکارناپذیری ایفا خواهد کرد.

به گزارش پترومتالز، مدیر ارشد خدمات فنی و پشتیبانی فولاد مبارکه گفت: پس از سرمایه‌گذاری شرکت فولاد مبارکه برای ایجاد شبکه فاضلاب در 9 شهر هم‌جوار شرکت و جمع‌آوری، تصفیه و بازچرخانی پساب‌های شهری و صنعتی در چرخه تولید شرکت، از سال گذشته به میزان 50 درصد مصرف آب صنعتی خطوط تولید از محل استفاده از پساب‌های مذکور فراهم ‌شده است.

وی ادامه داد: شرکت فولاد مبارکه ضمن برنامه‌ریزی مدون و بلندمدت، سیاست‌های خود را بر مبنای کاهش حجم مصرف آب تنظیم کرده تا سهم برداشت از حوضه آبریز زاینده‌رود را به‌طور مستمر کاهش دهد.

صباغی هرندی با اشاره به سایر اقدامات فولاد مبارکه برای کاهش هرچه بیشتر برداشت آب از حوضه آبریز زاینده‌رود تصریح کرد: با رویکرد کاهش وابستگی به آب خام و در راستای بهینه‌سازی مصرف آب، پروژه‌های توسعه دیگری ازجمله تبدیل برج‌های خنک‌کننده تر به هیبریدی و تکمیل و بهره‌برداری از پروژه‌های جمع‌آوری و انتقال پساب‌های شهری و چندین پروژه دیگر تعریف شده که مصرف شرکت را در آینده نزدیک به حداقل ممکن و صفر خواهد رساند.

مدیر ارشد خدمات فنی و پشتیبانی فولاد مبارکه خاطرنشان کرد: از اهداف دیگر شرکت در جهت کاهش مصرف آب، افزایش کیفیت پساب‌های صنعتی و شهری تصفیه ‌شده است که با راه‌اندازی سیستم پیش‌تصفیه واحدهای اُسمُز معکوس اولترافیلتراسیون (UF) و اسمز معکوس ثانویه این امر محقق می‌گردد. در این پروژه آب ورودی به اُسمُزمعکوس اولیه و سپس آب ریجکت به اُسمُز معکوس ثانویه ارسال می‌گردد که این اقدام راندمان تصفیه پساب را از 70 به 91 درصد می‌رساند.

صباغی هرندی در بخش دیگری از سخنان خود از دیگر اقدامات مؤثر درزمینه مصرف بهینه آب در فولاد مبارکه خبر داد و در این ‌باره گفت: علاوه بر اجرای پروژه‌های در حال انجام، با تبدیل برج‌های تر مدول A&B احیا مستقیم 1 به هیبرید، بهینه‌سازی برج‌های خنک‌کن‌تر، استفاده از بلودان واحدهای اکسیژن و فولادسازی در واحدهای دیگر به‌عنوان آب جبرانی و همچنین پروژه‌های آتی تبدیل برج‌های تر مدول C&D&E&F احیا مستقیم 1 به هیبرید، تبدیل برج‌های تر مگامدول A&B احیامستقیم 2 به هیبرید، جایگزینی دو واحد بخار نیروگاه قدیم با نیروگاه سیکل ترکیبی راندمان بالا، تبدیل برج تر ریخته‌گری به هیبرید و چندین پروژه دیگر تا سال 1404 حدود 5 میلیون مترمکعب در سال مصرف آب صنعتی در شرکت کاهش می‌یابد.

سهم برداشت آب صنعت در استان کمتر از 5 درصد است
وی با اشاره به وضعیت مصارف آب دنیا در حوزه‌های کشاورزی، صنعت و شرب گفت: در حال حاضر مصرف آب در دنیا در بخش کشاورزی، صنعت و شرب به ترتیب 70، 18 و 12 درصد است و در ایران این میزان به ترتیب 92، 2 و 6 درصد است که با توجه به سهم 70 درصدی مصرف در بخش کشاورزی لازم است با اصلاح روش‌های کشاورزی، اقدامات جدی برای کاهش و مصرف بهینه آب در این بخش انجام شود.

به گفته مدیر ارشد خدمات فنی و پشتیبانی فولاد مبارکه، بر اساس اطلاعات شرکت آب منطقه‌ای اصفهان، در حوزه کشاورزی استان سهم برداشت آب از زاینده‌رود 75 درصد و سهم صنعت کمتر از 5 درصد است.

وی در بخش پایانی سخنان خود تصریح کرد: با اجرای پروژه‌های توسعه آتی در فولاد مبارکه هیچ بارگذاری جدیدی در مصرف آب خام صورت نمی‌گیرد.

Print Friendly, PDF & Email

لینک کوتاه:

https://enfnews.com/?p=4903

بر چسب ها

مقالات مرتبط

تبادل نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 14 =