enfnews logo

فوری

اشتراک گذاری

بازار فولاد و ارز زیر ذره‌بین پترومتالز/ سیگنالی که سقف‌شکنی نرخ آهن اسفنجی به بازار می‌دهد

به گزارش پترومتالز، امروز شنبه 26 آذر متأسفانه بازهم نرخ‌ها در بازار آزاد ارز افزایش یافت و قیمت دلار در معاملات بازار آزاد به کانال 39200 و 39300 تومانی رسید. ورود نرخ دلار به کانال گسترده 39000 تومانی امروز تأثیر خود بر بازار فولاد و بقیه بازارهای کالایی را نیز گذاشت.

در بازار داخلی فولاد نیز امروز شاهد جهش قیمت‌ها بودیم. در حال حاضر، کف قیمت میلگرد در بازار 17100 تومان و سقف آن 18300 تومان به ازای هر کیلو با احتساب مالیات بر ارزش افزوده است. قیمت متوسط میلگرد (تحویل درب کارخانه) در بازار امروز تقریباً با افزایش 300 تومانی نسبت به انتهای هفته گذشته به 17700 تومان به ازای هر کیلو رسید.

امروز قیمت آهن اسفنجی در بورس کالا سقف‌شکنی کرد. در حالی که عرضه آهن اسفنجی در روز جاری به 35 هزار تن محدود شده بود، تقاضا به 3.3 برابر حجم عرضه رسید و این امر قیمت میانگین موزون آهن اسفنجی را به ۱۰۸۱۸ تومان به ازای هر کیلو بدون احتساب مالیات بر ارزش افزوده، ۱۱۷۹۲ تومان به ازای هر کیلو با احتساب مالیات بر ارزش افزوده، رساند. قیمت کشف‌شده آهن اسفنجی امروز ۱۴۲۵ تومان به ازای هر کیلو معادل ۱۵.۲ درصد نسبت به هفته گذشته افزایش یافت. محدودیت‌های گازی دلیل اصلی رشد قیمت آهن اسفنجی است. با افزایش قیمت آهن اسفنجی باید افزایش بیشتر نرخ‌ها در بازار شمش و محصولات فولادی را انتظار داشت.

در هفته گذشته در مجموع شاهد رشد قیمت فولاد و سنگ آهن در بازارهای جهانی بودیم. قیمت ورق گرم صادراتی CIS، افزایش هفتگی ۵ درصدی را تجربه کرد و به ۵۶۵ تا ۵۹۰ دلار به ازای هر تن رسید. قیمت ورق گرم و میلگرد صادراتی چین نیز در پایان هفته گذشته با رشد به ترتیب ۵٫۳ و ۲٫۴ درصدی به 600 و 604.5 دلار به ازای هر تن رسید. آخرین نرخ بیلت صادراتی ایران توسط متال بولتن 455 دلار به ازای هر تن و توسط متال اکسپرت 463 دلار به ازای هر تن اعلام شده است. آخرین نرخ سی‌اف‌آر سنگ آهن 62 درصد وارداتی چین از استرالیا نیز 112 دلار به ازای هر تن بوده است. قیمت سنگ آهن عیار ۶۲ درصد وارداتی چین از استرالیا، در ۷ هفته گذشته، ۳۱ دلار در هر تن، معادل ۳۸٫۳ درصد افزایش یافته است.

Print Friendly, PDF & Email

لینک کوتاه:

https://enfnews.com/?p=5414

بر چسب ها

مقالات مرتبط

تبادل نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 17 =