enfnews logo

فوری

اشتراک گذاری

بازار فولاد و ارز زیر ذره‌بین پترومتالز/ کاهش شدید حجم عرضه شمش فولادی در بورس کالا/ فاصله ۳۶ درصدی ارز آزاد و نیمایی

به گزارش پترومتالز، امروز یکشنبه ۲۷ آذر معاملات دلار در بازار آزاد عمدتاً در کانال‌های ۳۹۱۰۰ تا ۳۹۵۰۰ تومانی صورت گرفت. فاصله نرخ ارز در بازار آزاد و نیمایی به حدود ۳۶ درصد رسیده است که این امر می‌تواند تبعات مخربی از جمله رواج بیشتر دلالی و واسطه‌گری و حتی قاچاق برخی کالاها به خارج از کشور درپی داشته باشد.

در بازار داخلی فولاد نیز امروز مجدداً شاهد جهش قیمت‌ها بودیم. در حال حاضر، کف قیمت میلگرد در بازار ۱۷۶۰۰ تومان و سقف آن ۱۸۵۰۰ تومان به ازای هر کیلو با احتساب مالیات بر ارزش افزوده است. قیمت متوسط میلگرد (تحویل درب کارخانه) در بازار امروز تقریباً با افزایش ۳۰۰ تومانی نسبت به انتهای هفته گذشته به ۱۸۰۰۰ تومان به ازای هر کیلو رسید. هیجان در بازارهای کالایی به اوج خود رسیده و متاسفانه زنگ خطر تشدید تورم به گوش می‌رسد.

در روز ۲۸ آذر، شمش بلوم با قیمت پایه ۱۳۰۵۰ تا ۱۴۲۶۴ تومان به ازای هر کیلو بدون احتساب مالیات بر ارزش افزوده در بورس کالا عرضه می‌شود. هفته گذشته، قیمت پایه عرضه‌های شمش فولادی در محدوده ۱۲۹۰۰ تا ۱۳۹۸۱ تومان به ازای هر کیلو بدون احتساب مالیات بر ارزش افزوده قرار داشت. فولاد زرند ایرانیان بزرگ‌ترین عرضه‌کننده است و ۱۵ هزار تن شمش با نرخ ۱۳۰۵۰ تومان به ازای هر کیلو روانه بازار می‌کند.

روز سه‌شنبه ۲۸ آذر حجم عرضه‌های شمش، تنها ۷۰ هزار و ۹۶۰ تن است. در واقع، به دلیل کاهش تولید آهن اسفنجی در نتیجه محدودیت‌های گازی، حجم عرضه شمش به شدت کاهش یافته است. حجم عرضه شمش بیش از ۸۰ هزار تن کمتر از هفته گذشته است. نسبت به دو هفته پیش نیز حجم عرضه شمش کاهش بیش از ۱۴۴ هزار تنی را نشان می‌دهد. با جهش اخیر قیمت آهن اسفنجی و افزایش قیمت‌ها در بازار فولاد و همچنین کاهش شدید حجم عرضه‌ها، روز سه‌شنبه ۲۸ آذر باید منتظر افزایش قابل توجه قیمت شمش فولادی بود.

بنا به داده‌های مرکز ملی آمار چین، تولید فولاد این کشور در ۱۱ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ (ژانویه تا پایان نوامبر)، ۹۳۵.۱۱ میلیون تن بوده که کاهش ۱.۴ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد. در ماه نوامبر سال ۲۰۲۲ نیز تولید فولاد این کشور ۷۴.۵۴ میلیون تن بوده که رشد ۷.۳ درصدی را در مقایسه با ماه مشابه سال گذشته نشان می‌دهد.

Print Friendly, PDF & Email

لینک کوتاه:

https://enfnews.com/?p=5433

بر چسب ها

مقالات مرتبط

تبادل نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − هفت =