enfnews logo

فوری

اشتراک گذاری

بومی‌سازی بیش از ۲۵ هزار قطعه صنعت فولاد توسط شرکت فولاد خوزستان

به گزارش پترومتالز، مهندس امین ابراهیمی مدیرعامل فولاد خوزستان از انعقاد قرارداد بومی‌سازی قطعات و تجهیزات صنعت فولاد به ارزش یکصد میلیون یورو در یک سال اخیر بین فولاد خوزستان و شرکت‌های داخلی و دانش‌بنیان خبر داد و گفت: فولاد خوزستان از ابتدای فعالیت خود تاکنون بیش از ۲۵ هزار قطعه مرتبط با صنعت فولاد را بومی‌سازی کرده‌ است که این مقدار ۷۰۰ میلیون یورو صرفه‌جویی ارزی به همراه داشته است.

مدیرعامل فولاد خوزستان با اشاره به افزایش چشمگیر تولید فولاد پس از انقلاب اسلامی اظهار داشت: امروز به برکت انقلاب و با تکیه بر توان داخل توانستیم در میان ده تولید‌کننده‌ی فولاد جهان قرار بگیریم. فولاد خوزستان از دهه‌های اول تاسیس به دنبال بومی‌سازی بوده و هست و افتخار می‌کنیم که تا به امروز بیش از ۲۵ هزار قطعه مرتبط با صنعت فولاد را بومی‌سازی کرده‌ایم. این مقدار ۷۰۰ میلیون یورو صرفه‌جویی ارزی را به همراه داشته است. از سال گذشته تا به امروز بیش از یکصد میلیون یورو قرارداد بومی‌سازی قطعات با شرکت‌های داخلی و بعضا دانش‌بنیان منعقد شده است.

ابراهیمی در پاسخ به سوالی در مورد به روز رسانی سایت شرکت فولاد خوزستان اظهار داشت: توسعه و به‌روز‌رسانی رمز بقای صنعت است‌. بنا داریم در پنج سال آینده با در نظر گرفتن حفظ تولید سه میلیون و هشتصد هزار تُن، کوره‌ها را نوسازی کرده و در نهایت با رویکرد صرفه‌جویی انرژی و افزایش توان تولید زیرسقفی به چهار میلیون دویست هزار تُن، تعداد کوره ها را از شش به چهار عدد برسانیم. از طرفی با بازچرخانی پساب صنعتی، به میزان قابل توجهی در مصرف آب صرفه‌جویی شده‌ است. البته بخشی از فاضلاب شهری را پس از تصفیه در کارخانه مصرف می‌کنیم.

مدیرعامل فولاد خوزستان اشاره‌ای هم به چالش‌های صنعت فولاد کرد و گفت: مهم‌ترین دغدغه امروز صنعت فولاد، محدودیت‌های انرژی است. محدودیت‌هایی که در تابستان در برق و در زمستان در برق و گاز خود را نشان می‌دهند. ادامه‌ی چنین روندی مطلوب صنعت‌ فولاد نیست. یکی از مهم‌ترین راهکارهای برداشته شدن محدودیت‌های انرژی، بهینه‌سازی مصرف در حوزه مصرف‌کنندگان خانگی است.

تامین سنگ آهن برای تداوم تولید در سال‌های آتی دیگر چالش این صنعت است. با در نظر گرفتن ذخایر فعلی و افق تولید فولاد کشور، این میزان تا ۱۳ الی ۱۵ سال آینده کشور را تامین می‌ کند. برای رهایی از این چالش باید علاوه بر اکتشافات، در مسیر بهره‌برداری از معادن کشورهای همسایه نیز حرکت کرد.

مدیرعامل فولاد خوزستان از شروع به کار احداث نیروگاه اختصاصی ۵۲۰‌ مگاواتی خبر داد و افزود: این نیروگاه با ظرفیت تکمیلی بیش از ۱۰۰۰ مگاوات در تامین برق پایدار شرکت نقش موثری دارد. احداث پست برق ۴۰۰ کیلوولت به منظور افزایش پایداری تامین برق، احداث کارخانه اکسیژن ۴، پیشرفت طرح احداث کارخانه مگامدول آهن اسفنجی (زمزم ۳) و راه‌اندازی ماشین ریخته‌گری اسلب عریض از دیگر پروژه‌های در دست اجرای فولاد خوزستان هستند.

Print Friendly, PDF & Email

لینک کوتاه:

https://enfnews.com/?p=6041

بر چسب ها

مقالات مرتبط

تبادل نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار − 4 =