enfnews logo

فوری

اشتراک گذاری

کاهش ۶۱ درصدی صادرات فولاد ایران در دی‌ماه​/ ردپای قطعی گاز و ارز نیمایی در کاهش صادرات + جدول

اختصاصی پترومتالز؛ شیرین نیکوحرف*: روز گذشته پترومتالز آمار کامل صادرات زنجیره فولاد ایران در 10 ماهه نخست سال جاری را منتشر کرد. بررسی آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران توسط پترومتالز نشان می‌دهد که تغییرات منفیِ بزرگی در الگوی صادرات فولاد ایران در دی‌ماه سال جاری به دلیل محدودیت‌های مصرف گاز، ابهام در سیاست‌های ارزی کشور و تناقض سیاست‌های صادراتی با روند قیمت‌ها در بازار داخلی ایجاد شده است. صادرات کل فولاد کشور (فولاد میانی و محصولات فولادی) در دی‌ماه امسال 779 هزار تن بوده که 61 درصد کمتر از آذرماه سال جاری است.

به گزارش پترومتالز، در دی‌ماه سال جاری، صادرات فولاد میانی کشور، 541 هزار تن بوده که کاهش 28 درصدی را نسبت به آذرماه امسال نشان می‌دهد. صادرات بیلت و بلوم در دی‌ماه 319 هزار تن بوده که 54 درصد کمتر از ماه پیش از آن است.

وضعیت صادرات محصولات فولادی

کل صادرات محصولات فولادی کشور در دی‌ماه سال ۱۴۰۱، 238 هزار تن بوده که نسبت به ماه پیش از آن، کاهش 33 درصدی را نشان می‌دهد.

از میان محصولات فولادی، سهم صادرات مقاطع طویل فولادی در دی امسال، 199 هزار تن بوده و صادرات این مقاطع نسبت به آذرماه، 35 درصد کاهش یافته است.

صادرات میلگرد که بیشترین سهم را از میان صادرات کل محصولات فولادی دارد، در دی‌ماه سال جاری نسبت به ماه پیش از آن، 36 درصد کاهش یافته است و به 166 هزار تن رسیده است.

صادرات مقاطع تخت فولادی نیز در دی‌ماه امسال با کاهش 24 درصدی نسبت به آذر به 39 هزار تن رسیده است.

گفتنی است در دی‌ماه امسال و در اوج محدودیت مصرف گاز، صادرات آهن اسفنجی 115 هزار تن بوده است که افزایش 32 درصدی را نسبت به آذرماه نشان می‌دهد!

علل کاهش صادرات فولاد ایران

دلایل اصلی کاهش صادرات فولاد ایران در دی‌ماه امسال، قطعی و محدودیت‌های شدید مصرف گاز صنایع فولاد و همچنین الزام به بازگشت ارز صادرکنندگان فولاد با نرخ نیمایی 28500 تومانی بوده است. در دی‌ماه از یک‌سو، محدودیت‌های گازی، تولید و صادرات فولاد را کاهش داد. از سوی دیگر، فولاد میانی و محصولات فولادی در بازار داخلی با نرخی به مراتب بالاتر از دلار نیمایی معامله می‌شد و این امر باعث شد تا صادرات فولاد برای شرکت‌های فولادی، جذابیت و توجیه چندانی نداشته باشد.

جدول زیر که جزئیات صادرات و واردات فولاد ایران در 3 ماه اخیر را نشان می‌دهد، ببینید:

* کارشناس صنعت فولاد

Print Friendly, PDF & Email

لینک کوتاه:

https://enfnews.com/?p=6548

بر چسب ها

مقالات مرتبط

تبادل نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج − چهار =