enfnews logo

فوری

اشتراک گذاری

پیش‌بینی روند قیمت‌ها در بازار فولاد ایران در هفته جاری (۱۶ تا ۲۱ بهمن)

به گزارش پترومتالز، در هفته منتهی به ۷ بهمن‌ماه، شاهد رشد قیمت‌ها در بازار آهن بودیم. هفته گذشته در مجموع قیمت میانگین میلگرد آجدار در بازار، ۴۰۰ تومان به ازای هر کیلو معادل ۱.۹ درصد افزایش یافت و قیمت میلگرد سایز ۱۴ تا ۳۲ (تحویل درب کارخانه) به‌طور میانگین به حدود ۲۰۹۰۰ تومان به ازای هر کیلو رسید. کف قیمت میلگرد در بازار در پایان هفته گذشته به حدود ۱۹۹۰۰ تومان و سقف آن به حدود ۲۲۱۳۵ تومان به ازای هر کیلو رسید.

از ابتدای سال جاری تا پایان هفته گذشته قیمت میلگرد آجدار سایز ۱۴ تا ۳۲ در بازار به‌طور میانگین ۳۳۵۰ تومان به ازای هر کیلو معادل ۱۹ درصد افزایش یافته است.

در هفته گذشته، معاملات میلگرد در بورس کالا با قیمت میانگین موزون ۱۹۳۲۰ تومان به ازای هر کیلو بدون احتساب مالیات بر ارزش افزوده و ۲۱۰۵۹ تومان به ازای هر کیلو با احتساب مالیات بر ارزش افزوده، انجام شد. قیمت میانگین موزون میلگرد در مقایسه با قیمت میانگین موزون معاملات ۵ بهمن ۱۴۰۱، کاهش ۳۱۴ تومانی به ازای هر کیلو معادل ۱.۶ درصدی داشت.

در هفته گذشته، شمش فولادی در بورس کالا با قیمت میانگین موزون ۱۶۸۳۳ تومان به ازای هر کیلو بدون احتساب مالیات بر ارزش افزوده (۱۸۳۴۸ تومان با احتساب مالیات بر ارزش افزوده) معامله شد که این قیمت در مقایسه با قیمت میانگین شمش در ۳ بهمن ۱۴۰۱، ۵۹ تومان به ازای هر کیلو یا ۰.۹ درصد کاهش یافت.

فاصله قیمتی بین میلگرد و شمش فولادی در بورس کالا که در هفته منتهی به ۷ بهمن ۱۶.۲ درصد بود، در هفته گذشته به ۱۴.۸ درصد رسید. هفته گذشته در بورس کالا، ۲۶ درصد حجم عرضه‌ شده میلگرد و ۹۲ درصد حجم عرضه شده شمش مشتری داشت.

در هفته گذشته در مجموع شاهد افزایش ۴۰۰ تومانی نرخ دلار (معادل ۰.۹ درصدی) در معاملات بازار آزاد بودیم و قیمت دلار از ۴۴۵۰۰ تومان به ۴۴۹۰۰ تومان رسید. آخرین نرخ اسکناس دلار اعلامی توسط مدیریت بازار متشکل معاملات ارز ایران نیز در هفته گذشته ۴۳۱۵۰ تومان بود. با موافقت شورای پول و اعتبار، از روز یکشنبه ۱۶ بهمن، مرکز مبادله ارز و طلا به جای بازار متشکل ارزی فعالیت خود را به صورت رسمی آغاز خواهد کرد.

برای بازار داخلی فولاد پیش بینی می‌شود که در هفته پیش‌رو با فرض ثبات نسبی نرخ ارز، شاهد ثبات نسبی قیمت‌ محصولات فولادی خواهیم بود. در صورت اصلاح و کاهش قیمت‌ها در بازار ارز نیز قیمت‌ها در بازار فولاد وارد روند نزولی خواهد شد و میزان افت نرخ‌ها در بازار فولاد بیش از میزان افت نرخ‌ها در بازار ارز خواهد بود. هنوز آثار سیاست‌های جدید بانک مرکزی در بازار ارز پدیدار نشده و برخلاف پیش‌بینی‌ها، قیمت ارز مقاومت بسیاری در مقابل کاهش از خود نشان داده است. از سوی دیگر، محدودیت‌های مصرف گاز و برق صنعت فولاد همچنان برقرار است و این عامل در کوتاه مدت، مانعی در برابر کاهش قیمت‌ها است. روند صعودی قیمت شمش فولادی ایران فعلاً متوقف شده و پایان تعطیلات سال نوی چینی و بازگشت به کارِ چینی‌ها در هفته گذشته باعث نشد تا موج صعودی جدیدی در بازار جهانی فولاد شکل بگیرد. به نظر ما حتی احتمال اصلاح قیمت‌ها در بازار جهانی فولاد در میان مدت وجود دارد. از سوی دیگر، در بازار داخلی فولاد نیز در میان مدت و با کنار رفتن محدودیت‌های گازی، انتظار اصلاح قیمت‌ها را داریم.

منبع: فراطرح فولاد

Print Friendly, PDF & Email

لینک کوتاه:

https://enfnews.com/?p=6609

بر چسب ها

مقالات مرتبط

تبادل نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + هشت =