enfnews logo

فوری

اشتراک گذاری

ثبت رکوردهای جدید تولید چدن و کک در ذوب آهن اصفهان

به گزارش پترومتالز، به همت تلاشگران مدیریت‌های تولیدات کک و مواد شیمیایی و کوره بلند ذوب آهن اصفهان، رکورد بی سابقه تولید کک با رشد چهار و دو دهم درصد و چدن مذاب با رشد هفت و سه دهم درصد در این مجتمع عظیم صنعتی به ثبت رسید.  مدیران این دو بخش تولیدی کم و کیف ثبت این رکوردها را د رگفتگو با خبرنگار ما تشریح نمودند که در ادامه می‌خوانید.  
محمدعلی علائی مدیر بخش تولیدات کک و مواد شیمیایی ذوب آهن اصفهان گفت: در سال ۱۴۰۰ تولید یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن کک خشک از طریق باتری‌های یک و سه برنامه ریزی شد که در همین بازه زمانی ۲۳ هزار تن بیشتر از عدد تعیین شده تولید گردید و رکورد سالیانه شکسته شد. بر این اساس افزایش سه درصدی تولید به مقدار یک میلیون و ۲۳۶ هزار تن در برنامه سال ۱۴۰۱ پیش بینی شد و تلاش داریم تا پایان سال جاری از هدف تولیدی تعیین شده، عبور کنیم.
رشد چهار و دو دهم درصدی تولید کک، رکوردی بی سابقه در ذوب آهن اصفهان
وی افزود : در طی ده ماهه سال جاری نیز یک میلیون و ۵۳ هزار و ۵۱۷ تن کک خشک تولید شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل که یک میلیون و ۱۰ هزار تن بود، رشد چهار و دو دهم درصدی تولید را نشان می‌دهد که در تاریخ ذوب آهن اصفهان بی سابقه بوده است و به نوعی می‌توان گفت ۴۳ هزار تن کک در این بازه زمانی نسبت به سال قبل، بیشتر تولید شده است.
مدیر بخش تولیدات کک و مواد شیمیایی شرکت ادامه داد: رکورد تولید ماهیانه کک خشک در دی ماه امسال نسبت به رکورد قبلی که مربوط به دی ماه سال ۱۳۹۷ می‌باشد،  از یکصد و ۹ هزار و۵۱۶  تن به یکصد و ده هزار و ۱۲۳ تن در ماه، ارتقاء یافت.
محمدعلی علائی اضافه کرد: با تلاش و کوشش همکاران در حوزه خرید و تامین مناسب زغال و همچنین برنامه ریزی تعمیرات اساسی، جاری و تعمیرات گرم باتری موفق شدیم بیشتر از برنامه تولید داشته باشیم. همچنین به موازات دستیابی به این رکورد بزرگ تولیدی در طی ده ماهه سال جاری، تعمیرات اساسی پنج دستگاه از ماشین‌های کک سازی نیز با موفقیت به انجام رسید که در ثبت این رکورد، نقش برجسته‌ای داشت.
محمدعلی علائی تصریح کرد: حمایت‌های معاون بهره‌برداری شرکت، همکاری دیگر معاونت‌ها و مدیریت‌ها و همچنین تلاش وکوشش کارکنان بخش کک سازی در ثبت این رکوردهای بزرگ نقش بسزایی داشت و انشاا… بتوانیم در زمینه تولید کک به عنوان یکی از زیرساخت‌های اصلی تولید به روش کوره بلند، رکوردهای بزرگتری را به ثبت برسانیم.
تولید چدن مذاب در ذوب آهن اصفهان، رشد ۷ و سه دهم درصدی را ثبت کرد  

همایون صمیمی مدیر بخش کوره بلند ذوب آهن اصفهان نیز در ادامه گفت : در ده ماهه سال جاری  ۲۴۵۸۵۴۵ تن چدن مذاب با سه کوره بلند ذوب آهن اصفهان تولید شد که نسبت به مدت  مشابه سال قبل، ۱۶۸۰۳۵ تن معادل ۳/۷ درصد، تولید بیشتر رقم خورده است.
وی افزود : کک مصرفی در کوره بلندهای ذوب آهن ترکیبی از کک های تولیدی ، خارجی و کک ریزه است . میانگین مصرف کک خشک در کوره بلندها در، ده ماه سال قبل ۵۴۹ کیلوگرم برای تولید یک تن چدن بوده و از این مقدار ۱۵۸ کیلوگرم آن کک وارداتی و ۶ کیلوگرم، کک ریزه بوده است . جهت کاهش هزینه های تولید سعی شد ضمن کاهش مصرف کک، سهم کک وارداتی را که تامین آن به سختی و با هزینه زیاد انجام می شود کاهش دهیم و سهم کک ریزه که ترکیبی از کک (۳۰-۲۰ ) و ۳۰+ از سرند کردن برگشتی ها تامین می شود را بیشتر کنیم.
کاهش چشمگیر مصرف کک در کوره بلند ذوب آهن اصفهان
مدیر بخش کوره بلند ذوب آهن اصفهان تصریح کرد : در ده ماه گذشته مجموع مصرف کک برای تولید یک تن چدن به ۵۱۸ کیلوگرم و همچنین سهم کک خارجی نیز تا ۱۳۷ کیلوگرم کاهش یافت و در کنار آن کک ریزه تا ۱۹ کیلوگرم اضافه شد.
وی اظهار داشت : این کاهش چشمگیر مصرف کک در بخش کوره بلند، ثمره کار گروهی معاونت های مختلف کارخانه و همچنین مدیریت های حوزه بهره برداری است و در تلاش هستیم انشاا… در آینده نزدیک، مصرف کک روند کاهشی بیشتری یابد.
این مقام مسئول ادامه داد : در راستای کاهش مصرف کک، پروژه هایی تعریف شد که برخی در دست اجرا هستند و تعدادی از آنها هم با موفقیت به پایان رسیدند که عبارتند از : رفع اختلال ازکوره بلندهای دو و سه که از سال قبل شروع شد و به پایان رسید، افزایش بهره وری گاز co ،کاهش توقفات غیر برنامه ای، کاهش فورم سوزی ها، افزیش کیفیت نسوزها و گِل مجرا و همچنین تامین بهتر کک،زغال،سنگ آهن و دیگر مواد اولیه مورد نیاز کوره بلند و افزایش استفاده از کک (۳۰-۲۰) و ۳۰+ در شارژ کوره بلندها.
Print Friendly, PDF & Email

لینک کوتاه:

https://enfnews.com/?p=6654

بر چسب ها

مقالات مرتبط

تبادل نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو − یک =