enfnews logo

فوری

اشتراک گذاری

پیش‌بینی روند قیمت‌ها در بازار فولاد ایران در هفته جاری (۳۰ بهمن تا ۵ اسفند)

به گزارش پترومتالز، در هفته منتهی به ۲۸ بهمن‌ماه، شاهد جهش خیره‌کننده قیمت‌ها در بازار آهن بودیم. هفته گذشته در مجموع قیمت میانگین میلگرد آجدار در بازار، ۳۴۰۰ تومان به ازای هر کیلو معادل ۱۵.۶ درصد افزایش یافت و قیمت میلگرد سایز ۱۴ تا ۳۲ (تحویل درب کارخانه) به‌طور میانگین به حدود ۲۵۲۰۰ تومان به ازای هر کیلو رسید. کف قیمت میلگرد در بازار در پایان هفته گذشته به حدود ۲۴۲۰۰ تومان و سقف آن به حدود ۲۶۵۳۵ تومان به ازای هر کیلو رسید.

از ابتدای سال جاری تا پایان هفته گذشته قیمت میلگرد آجدار سایز ۱۴ تا ۳۲ در بازار به‌طور میانگین ۶۶۵۰ تومان به ازای هر کیلو معادل ۳۷.۹ درصد افزایش یافته است.

در هفته گذشته، معاملات میلگرد در بورس کالا با قیمت میانگین موزون ۲۱۴۲۰ تومان به ازای هر کیلو بدون احتساب مالیات بر ارزش افزوده و ۲۳۳۴۸ تومان به ازای هر کیلو با احتساب مالیات بر ارزش افزوده، انجام شد. قیمت میانگین موزون میلگرد در مقایسه با قیمت میانگین موزون معاملات ۱۹ بهمن ۱۴۰۱، افزایش ۱۲۷۴ تومانی به ازای هر کیلو معادل ۶.۳ درصدی داشت.

در هفته گذشته، شمش فولادی در بورس کالا با قیمت میانگین موزون ۱۷۹۱۴ تومان به ازای هر کیلو بدون احتساب مالیات بر ارزش افزوده (۱۹۵۲۶ تومان با احتساب مالیات بر ارزش افزوده) معامله شد که این قیمت در مقایسه با قیمت میانگین شمش در ۱۷ بهمن ۱۴۰۱، ۶۴ تومان به ازای هر کیلو یا ۰.۴ درصد افزایش یافت. نکته مهم این است که در هفته گذشته بیش از ۹۸ درصد حجم کلی معاملات به دلیل «رقابت غیرمتعارف» توسط بورس کالا ابطال شد.

فاصله قیمتی بین میلگرد و شمش فولادی در بورس کالا که در هفته منتهی به ۲۱ بهمن ۱۲.۹ درصد بود، در هفته گذشته به ۱۹.۶ درصد رسید. فاصله قیمت میلگرد و شمش به سقف تاریخی آن نزدیک شد که دلیل آن ابطال بخش اعظم معاملات شمش بود. هفته گذشته در بورس کالا، ۷۵ درصد حجم عرضه‌ شده میلگرد و ۱.۵ درصد حجم عرضه شده شمش، معامله شد. معاملات ۲۴ ردیف عرضه شمش در هفته گذشته تأیید نشد و حجم معاملات تأییدشده تنها ۱۴۵۰ تن بود.

در هفته گذشته در مجموع شاهد افزایش ۲۷۰۰ تومانی نرخ دلار (معادل ۵.۹ درصدی) در معاملات بازار آزاد بودیم و قیمت دلار از ۴۵۱۰۰ تومان به ۴۷۸۰۰ تومان رسید. آخرین نرخ اسکناس دلار در صرافی‌ها اعلامی توسط مدیریت بازار متشکل معاملات ارز ایران نیز ۴۵۱۲۰ تومان بود.

برای بازار داخلی فولاد پیش‌بینی می‌شود که در هفته پیش‌رو شاهد نوسان قیمت محصولات فولادی همبسته با قیمت ارز خواهیم بود. انتظار می‌رود از هفته جاری، اقدامات گسترده‌تری برای مدیریت بازار فولاد هم در سمت عرضه و هم تقاضا صورت گیرد. ابطال معاملات شمش در هفته گذشته، نقطه آغازی است که احتمالاً مداخله بازارساز در روند کشف قیمت‌ها را بیشتر خواهد کرد. پیش‌بینی می‌شود که حجم عرضه شمش در بورس کالا در هفته جاری به نحو قابل توجهی افزایش یابد. اگر نرخ ارز نیز همگام با این اقدامات به نوعی مدیریت شود و در مسیر اصلاحی قرار گیرد، پیش‌بینی می‌شود که بازار فولاد به تدریج در مسیر اصلاح قیمت‌ها گام بردارد. به تدریج و با اتمام فصل سرد امسال، محدودیت‌های گازی برطرف و تولید و عرضه نیز افزایش خواهد یافت. در میان مدت، عرضه شمش و محصولات فولادی در بورس کالا افزایش خواهد یافت و اگر بازار ارز در سیر صعودی قرار نداشته باشد، شرایط برای ایجاد ثبات در بازار فولاد مهیا خواهد بود.

منبع: فراطرح فولاد

Print Friendly, PDF & Email

لینک کوتاه:

https://enfnews.com/?p=6781

بر چسب ها

مقالات مرتبط

تبادل نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 1 =