enfnews logo

فوری

اشتراک گذاری

وزارت صمت: طبق دستورالعمل جدید، قیمت‌های زنجیره فولاد بر اساس ارز نیمایی خواهد بود

به گزارش پترومتالز، امید قالیباف سخنگوی وزارت صمت گفت: بر اساس شیوه جدیدی که از 13 اسفند اجرایی می‌شود، تمام محصولات زنجیره فولاد در بورس کالا عرضه می‌شوند و شرکت‌هایی که از یکدیگر ماده اولیه می‌گیرند، مکلف‌اند قیمت پایه محصولاتشان را براساس ارز نیمایی محاسبه و اعلام کنند.

سخنگوی وزارت صمت در گفتگو با تابناک با اشاره به افزایش قیمت محصولاتی مانند میلگرد، تیرآهن، نبشی و سایر محصولات این زنجیره در بازار گفت: به هیچ وجه دلیلی برای افزایش قیمت این محصولات وجود ندارد، لذا با توجه به شرایط پدید آمده، وزارت صمت سیاست جدیدی برای کنترل محصولات زنجیره فولاد در پیش گرفته است.

سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: براساس این شیوه جدید که از شنبه هفته آینده ۱۳ اسفند اجرایی می‌شود، تمام محصولات زنجیره فولاد که در بورس کالا عرضه می‌شوند و شرکت‌هایی از یکدیگر ماده اولیه می‌گیرند، مکلفند قیمت پایه محصولاتشان را براساس ارز نیمایی محاسبه و اعلام کنند؛ برای نمونه، اگر میلگرد در بورس کالا عرضه می‌شود، تولید کننده این محصول قطعا شمش مورد نیاز خود را از بورس کالا خریداری می‌کند و تولید‌کننده شمش نیز مکلف است در درجه اول ۱۰۰ درصد تولید را در تالار داخلی بورس عرضه و در درجه دوم نیز قیمت پایه شمش را براساس ارز نیمایی قیمت‌گذاری و اعلام کند.

قالیباف بیان داشت: از آن طرف تولید کننده شمش از آنجا که آهن اسفنجی مورد نیازش را از بورس کالا تهیه می‌کند و تولیدکننده آهن اسفنجی نیز محصول خود را با ارز نیما عرضه کرده است، بنابراین تولید کننده شمش نیز باید براساس ارز نیمایی قیمت پایه را به بورس کالا ارائه کند و همین‌طور کل زنجیره فولاد براساس نرخ سامانه نیما در بورس کالا از همدیگر ماده اولیه را خریداری می‌کنند و محصول تولیدی را در بورس عرضه می‌کند.

عرضه تمام محصولات زنجیره فولاد در بورس

سخنگوی وزارت صمت اظهار داشت: براساس تصمیم وزارت صمت، تولیدکنندگان تمام محصولات زنجیره فولاد مکلف شدند ۱۰۰ درصد عرضه خود را در تالار داخلی بورس انجام دهند و قیمت پایه محصولاتی را که در بورس عرضه می‌کنند، براساس ارز نیمایی باشد و بنابراین، در نهایت قیمت کشف شده نیز تابعی از قیمت پایه بر اساس ارز نیمایی خواهد بود.

وی اظهار داشت: از طرفی با توجه به رفع محدودیت قطعی گاز برای صنعت فولاد تولیدات این زنجیره رو به افزایش است و انتظار ما با توجه به اعمال این سیاست، کاهش قیمت محصولات زنجیره فولاد است.

کاهش قیمت میلگرد در بازار

مشاور وزیر صمت گفت در همین دو روز گذشته، قیمت میلگرد ۶ هزار تومان در بازار کاهش یافت و به نظر می رسد این روند ادامه داشته باشد.

قالیباف گفت: در ساز و کار جدید مقرر شد ۱۰۰ درصد عرضه این محصولات نظیر شمش، ورق، میلگرد و … ابتدا در تالار داخلی بورس کالا عرضه شود و فقط در صورتی که مازاد بر مصرف صنایع داخلی ایجاد شد، این مازاد در تالار صادراتی بورس برای تولید کننده محصول قابلیت صادرات داشته باشد.

قالیباف اظهار داشت: در توافقی که با گمرک شده، همزمان با درج مازاد محصول توسط شرکت تولید کننده در تالار صادراتی بورس این اطلاعات برخط برای سامانه گمرک نیز ارسال می‌شود و گمرک براساس داده‌های دریافتی از تالار صادراتی بورس کالا می‌تواند مجوز صادرات بدهد. البته اگر خود تولید کننده قصد صادرات ندارد، می‌تواند امتیاز صادرات محصول را  به غیر واگذار کند.

وی افزود: با اجرای این سازوکار و کنترل قیمت محصولات فولادی از جمله ورق، می‌توان انتظار داشت قیمت محصولاتی مانند لوازم خانگی و خودرو تحت کنترل قرار گیرد و همچنین با کنترل قیمت میلگرد، تیرآهن و … قیمت محصولات مورد نیاز ساختمان‌سازی نیز تحت کنترل قرار می‌گیرد و در نهایت کل محصولات زنجیره فولاد از نوسانات ارزی مصون خواهد ماند.

Print Friendly, PDF & Email

لینک کوتاه:

https://enfnews.com/?p=6941

بر چسب ها

مقالات مرتبط

تبادل نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه − 2 =