به گزارش پترومتالز، نمایندگان مجلس بند الحاقی (۲) تبصره (۷) ماده واحده لایحه بودجه ۱۴۰۲ را تصویب کردند. طبق این بند، تولیدکنندگان سنگ آهن باید به ازای هر تن کلوخه سنگ آهن تولیدی، 5 درصد نرخ کدال شمش فولاد خوزستان را به ایمیدرو به‌عنوان حق انتفاع بهره‌برداری از معادن پرداخت کنند. این مصوبه مورد اعتراض تولیدکنندگان سنگ آهن در ایران قرار گرفته و آن‌ها معتقدند که باعث کاهش سرمایه‌گذاری در بخش معدن می‌شود.

در این بند آمده است:

تمام اشخاص حقیقی و حقوقی دارای قرارداد استخراج سنگ آهن از معادنی که پروانه بهره‌برداری آنها به نام سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) و یا شرکت‌های تابعه است، موظفند بابت حق انتفاع دارنده پروانه بهره‌برداری به ماخذ حداقل پنج درصد (۵%) میانگین وزنی قیمت فروش داخلی و صادراتی شمش فولاد خوزستان به ازای هر تن کلوخه تولیدی از معدن مربوطه را به سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) پرداخت کنند.
درخصوص آن دسته از اشخاص حقیقی و حقوقی طرف قرارداد سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) که حق انتفاع دارنده پروانه بهره برداری (ایمیدرو) در قرارداد، از طریق سازو کار مزایده تعیین شده است، حکم این بند مجری نیست.
نحوه تعیین میانگین وزنی قیمت فروش داخلی و صادراتی شمس فولاد خوزستان بر اساس دستورالعملی که ظرف یکماه از ابلاغ این قانون توسط وزارت صنعت معدن و تجارت، سازمان برنامه و بودجه و وزارت امور اقتصادی و دارایی تعیین و ابلاغ می‌شود، مشخص می‌شود.
Print Friendly, PDF & Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + چهارده =