اختصاصی پترومتالز: قیمت فولاد و مواد اولیه فولادی امروز دوشنبه ۲۱ فروردین در اولین روز بازگشایی بازار چین در هفته جاری کاهش یافت. قیمت سنگ آهن با سررسید ماه سپتامبر (قراردادی که بیشترین معامله را داشت) در بورس کالای دالیان با کاهش ۱.۸ درصدی به ۷۷۷ یوان (۱۱۳ دلار) به ازای هر تن رسید.

قیمت میلگرد با سررسید ماه اکتبر در بورس آتی شانگهای ۷۶ یوان در هر تن کاهش یافت و به ۳۹۰۷ یوان (۵۶۸ دلار) به ازای هر تن رسید.

قیمت ورق گرم با سررسید ماه اکتبر نیز در بورس آتی شانگهای ۵۹ یوان در تن کاهش یافت و به ۴۰۰۳ یوان (۵۸۲ دلار) به ازای هر تن رسید.

قیمت زغال‌سنگ کک‌شو نیز در بورس کالای دالیان چین حدود ۴ درصد کاهش یافت و به کمترین میزان در ۵ ماه گذشته رسید.

کاهش قیمت‌ها در بازار مواد اولیه چین و مصرف کمتر از حد انتظار محصولات فولادی در این کشور در کنار تلاش پکن برای کنترل قیمت زغال سنگ و سنگ آهن، باعث کاهش قابل توجه قیمت‌ها در بازار فولاد این کشور از ابتدای هفته گذشته تاکنون شده است.

چین بزرگ‌ترین مصرف‌کننده و تولیدکننده فولاد دنیا است و تحولات آن سریعاً به بازارهای جهانی فولاد منتقل می‌شود. با کاهش قیمت‌ها در بازار چین انتظار می‌رود شرکت‌های این کشور حضور خود در بازارهای صادراتی را افزایش دهند و سبب کاهش قیمت‌ها در این بازارها شوند. این موضوع خبر خوبی برای صادرکنندگان فولاد ایران نیست.

Print Friendly, PDF & Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × دو =