enfnews logo

فوری

اشتراک گذاری

روند قیمت آهن اسفنجی در ایران​/ چالش‌های بازار آهن اسفنجی + نمودار

به گزارش اقتصاد، نفت و فلزات نیوز، در هفته جاری قیمت آهن اسفنجی در بورس کالا نسبت به هفته گذشته تغییر چندانی نداشت و با افزایش ناچیز ۷ تومانی به ۱۲۱۳۶ تومان به ازای هر کیلو بدون احتساب مالیات بر ارزش افزوده رسید. نسبت قیمت آهن اسفنجی به شمش فولادی در هفته جاری برای نخستین بار در تاریخ معاملات آن در بورس کالا وارد کانال ۵۳ درصدی شد و برای سومین هفته متوالی، کف تاریخی جدیدی را ثبت کرد!

در حالی که به دلیل محدودیت‌های برق، قیمت شمش فولادی در بورس کالا سقف تاریخی جدیدی را ثبت کرده، مازاد عرضه آهن اسفنجی و کاهش تقاضا برای آن باعث شده قیمت این ماده اولیه فولادسازی، حدود ۱۷ درصد پایین‌تر از سقف تاریخی خود باشد!

حجم معاملات آهن اسفنجی در هفته جاری ۱۰۶ هزار تن و معادل ۳۸.۳ درصد حجم عرضه‌های صورت‌گرفته بود. هفته جاری، سیزدهمین هفته‌ متوالی در سال جاری است که بخشی از آهن اسفنجی عرضه‌شده، معامله نمی‌شود. علی‌رغم مازاد شدید عرضه آهن اسفنجی در بازار داخلی و افزایش حدوداً ۱۳ درصدی تولید آن، عوارض صادراتی ۵ درصدی و الزام به رفع تعهد ارزی با نرخ نیمایی باعث شده تا در بهار امسال صادرات آهن اسفنجی نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۵ درصد کاهش یابد. لذا در حال حاضر، واحدهای احیاء مستقیم با چالش‌ها و موانع بزرگی روبرو هستند.

نسبت قیمت آهن اسفنجی به شمش فولادی (با احتساب قیمت شمش در هفته گذشته) ۵۳.۵ درصد است که یک کف تاریخی جدید در بورس کالا محسوب می‌شود.

تهیه‌شده با همکاری اسپاد فولاد تأمین‌کننده مواد اولیه کارخانجات صنعت فولاد کشور

روند قیمت آهن اسفنجی در بورس کالا را در نمودار زیر ببینید:

Print Friendly, PDF & Email

لینک کوتاه:

https://enfnews.com/?p=21949

بر چسب ها

مقالات مرتبط

تبادل نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + پنج =