enfnews logo

فوری

اشتراک گذاری

بازار فولاد و ارز زیر ذره‌بین پترومتالز/ افزایش قیمت فولاد در بازار ایران همزمان با افزایش نرخ‌های جهانی و سقف‌شکنی دلار

به گزارش پترومتالز، امروز شنبه 19 آذر شاهد افزایش نرخ‌ها در بازار آزاد ارز بودیم. نرخ دلار آمریکا در بازار آزاد متأسفانه امروز سقف‌شکنی کرد و در عصر امروز، وارد کانال 37 هزار تومانی شد. فاصله ارز آزاد و نیمایی به 31.1 درصد رسیده است!

در بازار داخلی فولاد، امروز شاهد افزایش ملموس قیمت‌ها بودیم. در حال حاضر، کف قیمت میلگرد در بازار 16000 تومان و سقف آن 17700 تومان به ازای هر کیلو با احتساب مالیات بر ارزش افزوده است. قیمت متوسط میلگرد (تحویل درب کارخانه) در بازار امروز تقریباً با افزایش 200 تومانی نسبت به انتهای هفته گذشته به 16650 تومان به ازای هر کیلو رسید. کف قیمت میلگرد در بازار امروز از کانال 15000 تومانی خارج شد. پترومتالز پیشتر پیش‌بینی کرده بود که کوتاه مدت قیمت‌ها در بازار فولاد افزایش یابد که این امر محقق شد.

در معاملات امروز بورس کالا، مجموعاً 93 هزار تن DRI و HBI مورد معامله قرار گرفت. HBI تولیدی صبا فولاد خلیج فارس در قیمت پایه ۸۵۰۰ تومان به ازای هر کیلو معامله شد که حاکی از افزایش قیمت 4 درصدی نسبت به هفته گذشته است. قیمت میانگین موزون معاملات 43 هزار تن آهن اسفنجی نیز امروز با افزایش ۱۶۹ تومانی معادل ۱.۸ درصدی نسبت به هفته گذشته به ۹۳۹۳ تومان به ازای هر کیلو بدون احتساب مالیات بر ارزش افزوده، ۱۰۲۳۸ تومان به ازای هر کیلو با احتساب مالیات بر ارزش افزوده، رسید. واحدهای احیاء مستقیم با محدودیت مصرف گاز روبرو هستند و عرضه آهن اسفنجی در هفته‌ها و ماه‌های پیش رو با تنگنا مواجه خواهد بود.

امروز پترومتالز برای نخستین بار آمار صادرات فولاد ایران در 8 ماهه نخست سال جاری را منتشر کرد. بررسی آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران، نشان می‌دهد که مجموع صادرات فولاد کشور (فولاد میانی و محصولات فولادی) در ۸ ماهه نخست سال جاری، ۶ میلیون و ۶۱۶ هزار تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل، کاهش ۵ درصدی را نشان می‌دهد. این کاهش به لحاظ وزنی معادل ۳۷۱ هزار تن است. در ۸ ماهه نخست سال جاری، صادرات فولاد میانی کشور، ۴ میلیون و ۴۲۶ هزار تن بوده که کاهش ۸ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد. کل صادرات محصولات فولادی کشور در ۸ ماهه نخست سال ۱۴۰۱، ۲ میلیون و ۱۹۰ هزار تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل، تغییر چندانی را نشان نمی‌دهد. از میان محصولات فولادی، سهم صادرات مقاطع طویل فولادی، ۱ میلیون و ۹۲۶ هزار تن بوده و صادرات این مقاطع در ۸ ماهه نخست سال جاری، ۸ درصد افزایش یافته است. صادرات میلگرد که بیشترین سهم را از میان صادرات کل محصولات فولادی دارد، در ۸ ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۷ درصد افزایش یافته است و به ۱ میلیون و ۶۶۹ هزار تن رسیده است.

در هفته گذشته قیمت سنگ آهن برای ششمین هفته متوالی افزایش یافت. قیمت سنگ آهن در معاملات آتی بورس کالای دالیان برای با سررسید ماه ژانویه با افزایش هفتگی ۴.۵ درصدی به ۱۱۷.۲ دلار به ازای هر تن رسید. این بالاترین قیمت سنگ آهن از اواسط ژوئن سال جاری میلادی است. قیمت بیلت صادراتی از دریای سیاه نیز هفته گذشته ۳.۸ درصد افزایش یافت و به ۵۲۲ دلار رسید. این روند، سیگنال افزایش قریب‌الوقوع قیمت فولاد صادراتی ایران را می‌دهد. قیمت‌ها در بازار چین نیز با سیاست‌های جدید انبساطی دولت این کشور افزایش یافته است. قیمت فوب میلگرد صادراتی چین که در ماه نوامبر به‌طور میانگین 567 دلار به ازای هر تن بود، به بیش از 590 دلار به ازای هر تن رسیده است. آخرین نرخ فوب میلگرد صادراتی ترکیه نیز 670 تا 680 دلار به ازای هر تن است.

Print Friendly, PDF & Email

لینک کوتاه:

https://enfnews.com/?p=5132

بر چسب ها

مقالات مرتبط

تبادل نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 20 =