enfnews logo

فوری

اشتراک گذاری

بازار فولاد و ارز زیر ذره‌بین پترومتالز/ نخستین کاهش نرخ ارز در هفته جاری/ بازار میلگرد چه وضعیتی دارد؟

به گزارش پترومتالز، امروز چهارشنبه ۲۳ آذر بالاخره شاهد کاهش نسبی نرخ ارز در بازار آزاد بودیم و قیمت دلار در معاملات بازار آزاد با کاهش ۴۰۰ تومانی تا کانال ۳۸۰۰۰ و ۳۸۱۰۰ تومانی عقب‌نشینی کرد. اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفته که مسئولان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی طی روزهای آینده به ایران می‌آیند و تحرکاتی نیز در حوزه بازار و سامانه نیما، برای کنترل نرخ ارز دیده می‌شود.

در بازار داخلی فولاد، امروز باز هم شاهد افزایش قیمت‌ها بودیم. در حال حاضر، کف قیمت میلگرد در بازار ۱۶۷۵۰ تومان و سقف آن ۱۸۰۰۰ تومان به ازای هر کیلو با احتساب مالیات بر ارزش افزوده است. قیمت متوسط میلگرد (تحویل درب کارخانه) در بازار امروز تقریباً با افزایش ۱۵۰ تومانی نسبت به روز گذشته به ۱۷۴۰۰ تومان به ازای هر کیلو رسید.

امروز بیش از ۷۳ هزار تن میلگرد در بورس کالا با قیمت تمام‌شده ۱۷۳۳۳ تومان به ازای هر کیلو معامله شد که حاکی از افزایش ۶.۳ درصدی نسبت به هفته گذشته است. حدود ۹۲ درصد حجم معاملات امروز میلگرد مربوط به ۶ شرکت بود. نسبت حجم کل معاملات به کل عرضه‌ها هم امروز ۴۶ درصد بود و این نسبت در حالی محقق شد که حجم کلی عرضه میلگرد، نصف هفته گذشته بود. در واقع، تقاضا در بازار مقاطع طویل عمقی ندارد و حرکت بازار تا حد قابل توجهی روی نبض افزایش اخیر نرخ ارز است. البته عواملی همچون محدودیت مصرف گاز صنایع و افزایش نرخ‌های جهانی نیز در رشد اخیر قیمت محصولات فولادی دخیل هستند؛ با وجود این، نمی‌توان کتمان کرد که عامل عمده در این میان، جهش نرخ ارز بوده است. امروز قیمت تمام‌شده میلگرد سرمد ابرکوه در بورس کالا تا ۱۷۷۰۳ تومان به ازای هر کیلو بالا رفت. این نرخ بالاتر از نرخ‌های فعلی بازار است و باید دید آیا عوامل بنیادی بازار از چنین نرخ‌هایی حمایت خواهد کرد یا خیر؟ در هر صورت، عمدتاً نرخ ارز راهبر قیمت‌ها در بازار فولاد خواهد بود و #پیش_بینی ما این است که در کوتاه مدت شاهد جهش شارپ قیمت‌ها در بازار جهانی فولاد نخواهیم بود.

متال اکسپرت امروز (۱۴ دسامبر) گزارش داد که سه قرارداد صادراتی برای فروش میلگرد ایران به بازارهای عراق و ترکیه در هفته جاری نهایی شده است. قیمت فروش میلگرد صادراتی ایران در این قراردادها، ۴۵۰ تا ۴۵۵ دلار به ازای هر تن به صورت EX-Work بوده است.

Print Friendly, PDF & Email

لینک کوتاه:

https://enfnews.com/?p=5275

بر چسب ها

مقالات مرتبط

تبادل نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + پنج =