enfnews logo

فوری

اشتراک گذاری

پیش‌بینی روند کوتاه‌مدت قیمت‌ها در بازار فولاد ایران

به گزارش پترومتالز، در هفته منتهی به ۲۵ آذر شاهد جهش قیمت‌ها در بازار آهن بودیم. هفته گذشته در مجموع قیمت میانگین میلگرد آجدار در بازار، ۹۵۰ تومان به ازای هر کیلو معادل ۵.۸ درصد افزایش یافت و قیمت میلگرد سایز ۱۴ تا ۳۲ (تحویل درب کارخانه) به‌طور میانگین به حدود ۱۷۴۰۰ تومان به ازای هر کیلو رسید. کف قیمت میلگرد در بازار در پایان هفته گذشته به حدود ۱۶۷۵۰ تومان و سقف آن به حدود ۱۸۰۳۵ تومان به ازای هر کیلو رسید.

از ابتدای سال جاری تا پایان هفته گذشته قیمت میلگرد آجدار سایز ۱۴ تا ۳۲ در بازار به‌طور میانگین ۱۵۰ تومان به ازای هر کیلو معادل ۰.۸ درصد کاهش یافته است. در دو هفته اخیر، قیمت میلگرد در بازار ۱۳۰۰ تومان به ازای هر کیلو معادل ۸ درصد افزایش یافته است.

در هفته گذشته، معاملات میلگرد در بورس کالا با قیمت میانگین موزون ۱۵۹۰۲ تومان به ازای هر کیلو بدون احتساب مالیات بر ارزش افزوده و ۱۷۳۳۳ تومان به ازای هر کیلو با احتساب مالیات بر ارزش افزوده، انجام شد. قیمت میانگین موزون میلگرد در مقایسه با قیمت میانگین موزون معاملات ۱۶ آذر ۱۴۰۱، افزایش ۹۸۳ تومانی به ازای هر کیلو معادل ۶.۶ درصدی داشت.

در هفته گذشته، شمش فولادی در بورس کالا با قیمت میانگین موزون ۱۴۱۳۱ تومان به ازای هر کیلو بدون احتساب مالیات بر ارزش افزوده (۱۵۴۰۳ تومان با احتساب مالیات بر ارزش افزوده) معامله شد که این قیمت در مقایسه با قیمت میانگین شمش در ۱۴ آذر ۱۴۰۱، ۵۲۶ تومان به ازای هر کیلو یا ۳.۹ درصد افزایش یافت.

فاصله قیمتی بین میلگرد و شمش فولادی در بورس کالا که در هفته منتهی به ۱۸ آذر ۹.۷ درصد بود، در هفته گذشته به ۱۲.۵ درصد رسید. هفته گذشته در بورس کالا، ۴۶ درصد حجم عرضه‌ شده میلگرد و ۹۶ درصد حجم عرضه شده شمش مشتری داشت. پیش‌بینی می‌شود همچنان در بورس کالا تقاضا برای شمش بالا و تقاضا برای میلگرد متوسط باشد.

در هفته گذشته در مجموع شاهد افزایش ۱۹۵۰ تومانی نرخ دلار (معادل ۵.۳ درصدی) در معاملات بازار آزاد بودیم و قیمت دلار از ۳۶۴۵۰ تومان به ۳۸۴۰۰ تومان رسید. آخرین نرخ فروش دلار در سامانه نیما نیز ۲۸۹۱۷ تومان بوده است و در هفته گذشته نرخ دلار نیمایی ۵۴۲ تومان افزایش یافت.

برای بازار داخلی فولاد پیش‌بینی می‌شود که در هفته پیش رو با شیب کمتری باز هم شاهد افزایش قیمت‌ها خواهیم بود. دو هفته پیش در آغاز موج صعودی قیمت‌ها، ما افزایش نرخ‌ها را به درستی پیش‌بینی کرده بودیم. قیمت‌های جهانی در هفته گذشته نیز عمدتاً به افزایش خود ادامه دادند. متال اکسپرت شاخص قیمت شمش صادراتی ایران را در هفته گذشته از ۴۵۰ دلار به ۴۶۰ تا ۴۶۵ دلار افزایش داد. متال بولتن هم اعلام کرده که قیمت شمش فولادی صادراتی ایران با رشد ۱٫۶۸ درصدی در هفته منتهی به ۱۴ دسامبر (۲۳ آذر) به ۴۵۰ تا ۴۶۰ دلار به ازای هر تن رسیده است. انتظار داریم در هفته پیش رو باز هم شاهد افزایش قیمت شمش صادراتی ایران باشیم. از سوی دیگر، در بازار داخلی محدودیت مصرف گاز برای واحدهای آهن اسفنجی همچنان وجود دارد و در هفته پیش رو انتظار داریم قیمت آهن اسفنجی و شمش فولادی در بورس کالا مجدداً افزایش یابد. این امر بر قیمت‌ها در بازار مقاطع فولادی تأثیر خواهد داشت. البته نرخ ارز نیز عامل بسیار مهمی در بازار فولاد است و پیش‌بینی ما با فرض ثبات نسبی نرخ ارز در قیمت‌های فعلی صورت گرفته است. در صورتی که شاهد اصلاح قابل توجه در نرخ ارز باشیم، قیمت‌ها در بازار فولاد نیز تا حدی اصلاح خواهند کرد. به همین ترتیب، در صورت افزایش قابل توجه نرخ‌ها در بازار ارز (چیزی که احتمال آن در کوتاه مدت را اندک می‌دانیم)، شاهد جهش قیمت‌ها در بازار فولاد خواهیم بود.

منبع: فراطرح فولاد

Print Friendly, PDF & Email

لینک کوتاه:

https://enfnews.com/?p=5313

بر چسب ها

مقالات مرتبط

تبادل نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 − 2 =