enfnews logo

فوری

اشتراک گذاری

بازار فولاد و ارز زیر ذره‌بین پترومتالز/ قیمت امروز شمش چه سیگنالی به بازار میلگرد می‌دهد؟

به گزارش پترومتالز، امروز دوشنبه ۲۸ آذر متأسفانه شاهد افزایش نسبی نرخ‌ها در بازار آزاد ارز بودیم و قیمت دلار در در بازار آزاد عمدتاً در کانال‌های ۳۹۵۰۰ تا ۳۹۷۰۰ تومانی قرار داشت.

در بازار داخلی فولاد امروز بار دیگر شاهد جهش قیمت‌ها بودیم. در حال حاضر، کف قیمت میلگرد در بازار ۱۸۲۰۰ تومان و سقف آن ۱۹۵۰۰ تومان به ازای هر کیلو با احتساب مالیات بر ارزش افزوده است. قیمت متوسط میلگرد (تحویل درب کارخانه) در بازار امروز تقریباً با افزایش ۷۰۰ تومانی نسبت به روز گذشته به ۱۸۷۰۰ تومان به ازای هر کیلو رسید. در دو هفته اخیر قیمت میلگرد در بازار بیش از ۲۵۰۰ تومان در هر کیلو افزایش یافته است.

بعد از جهش قیمت آهن اسفنجی امروز نوبت به آتش‌بازی در معاملات شمش در بورس کالا رسید! قیمت میانگین شمش در بورس کالا امروز نسبت به هفته گذشته ۹ درصد افزایش یافت و به ۱۵۴۰۲ تومان به ازای هر کیلو رسید. علت جهش قیمت‌ها در بازار فولاد ۱) کمبود گاز و در نتیجه کمبود مواد اولیه فولادسازی؛ ۲) افزایش نرخ ارز و ۳) افزایش نسبی قیمت‌ها در بازار جهانی فولاد است.

شمش ۱۵۴۰۲ تومانی، (با در نظر گرفتن فاصله ۱۱ درصدی قیمت میلگرد و شمش) سیگنال قیمت پایه ۱۷۰۹۶ تومانی برای عرضه‌های میلگرد بدون احتساب مالیات بر ارزش افزوده را می‌دهد. اگر مالیات بر ارزش افزوده را هم لحاظ کنیم، به نوعی کف قیمت مورد انتظار بخش نورد برای میلگرد، ۱۸۶۳۵ تومان به ازای هر کیلو است. درست است که این قیمت با قدرت خرید مصرف‌کنندگان تناسبی ندارد اما بنیادهای بازار فعلاً به دلیل افزایش قیمت تمام‌شده تولید، چنین اعدادی را روی تابلوها ظاهر کرده است.

امروز در اولین روز کاری بازارهای جهانی در هفته جاری، قیمت سنگ آهن کاهش یافت. قیمت سنگ آهن در معاملات آتی بورس کالای دالیان چین با سر رسید ماه می با کاهش ۳۰.۵ یوانی به ازای هر تن (معادل ۳.۷ درصدی) به ۷۹۳.۵ یوان به ازای هر تن (۱۱۳.۶۹ دلار به ازای هر تن) رسید.

با پترومتالز آینده بازار فولاد را ببینید.

Print Friendly, PDF & Email

لینک کوتاه:

https://enfnews.com/?p=5448

بر چسب ها

مقالات مرتبط

تبادل نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × دو =