enfnews logo

فوری

اشتراک گذاری

بازار فولاد و ارز زیر ذره‌بین پترومتالز/ خطر توقف تولید کارخانجات ذوب القایی به دلیل کمبود شدید آهن اسفنجی

به گزارش پترومتالز، امروز سه‌شنبه ۲۹ آذر شاهد کاهش نسبی نرخ‌ها در بازار آزاد ارز بودیم و قیمت دلار در بازار آزاد عمدتاً در کانال‌های ۳۸۹۰۰ تا ۳۹۱۰۰ تومانی قرار داشت.

در بازار داخلی فولاد امروز بار دیگر شاهد افزایش قیمت‌ها بودیم. در حال حاضر، کف قیمت میلگرد در بازار ۱۸۲۰۰ تومان و سقف آن ۱۹۵۰۰ تومان به ازای هر کیلو با احتساب مالیات بر ارزش افزوده است. قیمت متوسط میلگرد (تحویل درب کارخانه) در بازار امروز تقریباً با افزایش ۱۵۰ تومانی نسبت به روز گذشته به ۱۸۸۵۰ تومان به ازای هر کیلو رسید.

متأسفانه کمبود گاز و اعمال محدودیت برای مصرف گاز واحدهای احیاء مستقیم، باعث التهاب بزرگ در بازار فولاد شده است. در دو هفته اخیر قیمت میلگرد در بازار ۲۶۵۰ تومان در هر کیلو افزایش یافته، آهن اسفنجی علاوه بر این که کمیاب شده، قیمت آن سقف تاریخی جدیدی را تجربه کرده و قیمت شمش نیز به سقف تاریخی آن نزدیک شده است. قیمت شمش در حال حاضر، ۱۹ درصد بالاتر اوایل مهرماه سال جاری است. هفته جاری عرضه شمش در بورس کالا به شدت کاهش یافت و این احتمال وجود دارد که در هفته‌های پیش رو نیز حجم عرضه‌های شمش کمتر از میزان انتظار فعالان بازار باشد.

تبعات کمبود گاز، تنها افزایش قیمت‌ها در بازار فولاد نیست. ۱۲۰ کارخانه ذوب القایی با ظرفیت تولید سالانه ۹ میلیون تن فولاد، بزرگ‌ترین قربانی کاهش شدید تولید آهن اسفنجی در کشور هستند و به دلیل کمبود مواد اولیه، خطر تعطیلی این کارخانجات را تهدید می‌کند. کاهش تولید فولاد به نوبه خود تبعاتی نظیر تحمیل زیان به کارخانجات و افزایش بیکاری را درپی دارد و می‌تواند باعث التهاب بیشتر در بازار فولاد شود. پترومتالز فردا در گزارشی جوانب این موضوع را بیشتر بررسی می‌کند. به باور ما امکان مدیریت بهتر تأمین مواد اولیه برای کارخانجات فولادی، خصوصاً واحدهای ذوب القایی، وجود داشت.

فردا چهارشنبه ۳۰ آذر، حدود ۱۵۹ هزار تن میلگرد با قیمت پایه ۱۶۳۰۰ تا ۱۷۰۹۶ تومان به ازای هر کیلو در بورس کالا عرضه می‌شود. هفته گذشته قیمت پایه عرضه میلگرد در بازه ۱۵۰۰۰ تا ۱۵۶۸۶ تومان به ازای هر کیلو قرار داشت و معاملات نیز با نرخ میانگین ۱۵۹۰۲ تومان به ازای هر کیلو انجام شد. حجم عرضه میلگرد فردا حدود ۲ هزار تن بیش از هفته گذشته است.

Print Friendly, PDF & Email

لینک کوتاه:

https://enfnews.com/?p=5474

بر چسب ها

مقالات مرتبط

تبادل نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 − 6 =