enfnews logo

فوری

اشتراک گذاری

بازار فولاد و ارز زیر ذره‌بین پترومتالز/ اختلال در سمت عرضه و بحران در سمت تقاضا

به گزارش پترومتالز، امروز چهارشنبه ۳۰ آذر شاهد افزایش نسبی نرخ‌ها در بازار آزاد ارز بودیم و قیمت دلار در بازار آزاد عمدتاً در کانال‌ ۳۹۶۰۰ تومانی قرار داشت. نرخ ارز در بازار آزاد در حال حاضر ۳۷ درصد بالاتر از نرخ نیمایی است.

در بازار داخلی فولاد امروز شاهد ثبات نسبی توأم با برخی افزایش قیمت‌ها بودیم. در حال حاضر، کف قیمت میلگرد در بازار ۱۸۰۰۰ تومان و سقف آن ۱۹۵۰۰ تومان به ازای هر کیلو با احتساب مالیات بر ارزش افزوده است. قیمت متوسط میلگرد (تحویل درب کارخانه) در بازار امروز تقریباً با افزایش ۵۰ تومانی نسبت به روز گذشته به ۱۸۹۰۰ تومان به ازای هر کیلو رسید.

امروز قیمت میانگین موزون میلگرد در بورس کالا با افزایش ۱۱۸۷ تومانی معادل ۷.۵ درصدی نسبت به هفته گذشته به ۱۷۰۸۹ تومان به ازای هر کیلو بدون احتساب مالیات بر ارزش افزوده، ۱۸۶۲۷ تومان به ازای هر کیلو با احتساب مالیات بر ارزش افزوده، رسید. قیمت میلگرد در دو عرضه اخیر بورس کالا ۲۱۷۰ تومان به ازای هر کیلو افزایش یافته است.

دلیل رشد شارپ قیمت محصولات فولادی، اختلال شدید در حلقه تولید آهن اسفنجی است که بلافاصله این اختلال به حلقه فولادسازی و تولید شمش منتقل می‌شود. تلفیق این عامل با رشد نرخ ارز، بازار محصولات فولادی را ملتهب کرده است. در واقع، دلیل رشد شارپ قیمت‌ها به هم خوردن تمام محاسبات در خصوص قیمت تمام‌شده است. بازار با اختلال سمت عرضه روبرو شده است. سمت تقاضا چه وضعیتی دارد؟ واقعیت این است که سمت عرضه خصوصاً در بخش محصولات طویل فولادی با رکودی شدید روبرو هستیم. امروز حجم معاملات میلگرد در بورس کالا تنها ۶۲ هزار و ۳۹ تن، معادل ۳۹ درصد حجم کل عرضه‌ها، بود. این امر نشان می‌دهد که وقتی قرار است مصرف واقعی در خارج از زنجیره فولاد صورت گیرد، با بحران تقاضا روبرو هستیم. دلیل آن نیز رکود عمیق بخش ساختمان و پروژه‌های عمرانی است.

متال اکسپرت امروز گزارش داد که فروشندگان ایرانی قیمت پیشنهادی خود برای عرضه میلگرد به بازار عراق را افزایش داده‌اند. قیمت میلگرد صادراتی ایران به عراق ۲۰ تا ۳۰ دلار در هر تن افزایش یافته و خریداران عراقی می‌توانند میلگرد ایرانی را با ۴۸۰ تا ۵۰۰ دلار به صورت Ex-Work سفارش دهند.

با پترومتالز آینده بازار فولاد را ببینید.

Print Friendly, PDF & Email

لینک کوتاه:

https://enfnews.com/?p=5488

بر چسب ها

مقالات مرتبط

تبادل نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × پنج =