enfnews logo

فوری

اشتراک گذاری

روند قیمت شمش فولادی در ایران/ دو راهی بورس کالا و بازارهای صادراتی + نمودار

به گزارش پترومتالز، در هفته جاری قیمت شمش فولادی در بورس کالا با کاهش 736 تومانی معادل 3.4 درصدی نسبت به هفته گذشته به 20687 تومان به ازای هر کیلو بدون احتساب مالیات بر ارزش افزوده رسید. در هفته جاری، بیش از 158 هزار تن شمش فولادی در بورس کالا عرضه شد که بزرگ‌ترین عرضه شمش از هفته سوم آذر تاکنون (دوره محدودیت‌های گاز) بوده است.

شاخص پترومتالز برای قیمت شمش صادراتی ایران در هفته گذشته ۵۵۴ تا ۵۶۱ دلار به ازای هر تن بوده که اگر میانگین این قیمت‌ها را ملاک قرار دهیم، شمش فولادی در هفته جاری در بورس کالا با دلار 37107 تومانی معامله شد.

از هفته آینده فولادسازان ملزم به عرضه 100 درصدی شمش تولیدی خود در بورس کالا هستند. در صورتی که بازار ارز به تعادل برسد، انتظار می‌رود به زودی بازار داخلی فولاد با مازاد عرضه شمش روبرو شود. در غیر این‌صورت، همچنان تقاضای سرمایه‌ای در بازار فولاد وجود خواهد داشت. از طرفی قیمت‌ها در بازار جهانی فولاد در بالاترین سطح از اوایل خردادماه سال جاری تاکنون قرار دارد و شرکت‌های فولادی نگران این هستند که عرضه‌های تکلیفی در بورس کالا باعث شود تا آن‌ها فرصت مناسب موجود در بازارهای صادراتی را از دست بدهند.

روند قیمت شمش در بورس کالا را در نمودار زیر ببینید:

Print Friendly, PDF & Email

لینک کوتاه:

https://enfnews.com/?p=6956

بر چسب ها

مقالات مرتبط

تبادل نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 1 =