enfnews logo

فوری

اشتراک گذاری

چرا قیمت آهن اسفنجی امروز روی تابلوی بورس کالا ۲۶ درصد افزایش یافت؟

 اختصاصی پترومتالز: قیمت کشف‌شده آهن اسفنجی روی تابلوی بورس کالا امروز با افزایش حدوداً ۲۶ درصدی نسبت به هفته گذشته به ۱۲۴۸۲ تومان به ازای هر کیلو رسید. شنیده‌های پترومتالز از منابع موثق حاکی از این است که بورس کالا امروز تقاضا برای آهن اسفنجی را بر اساس سهمیه‌های شرکت‌ها در سامانه بهین‌یاب مدیریت نکرده است و این امر یکی از دلایل جهش قیمت‌ها در روز جاری بوده است.

طبق ابلاغیه وزارت صمت از ابتدای اردیبهشت‌ماه سال ۱۴۰۲ خرید مواد اولیه از بورس کالا منوط به ثبت‌نام متقاضیان در سامانه بهین‌یاب بوده اما امروز سهمیه‌های بهین‌یاب توسط بورس کالا اعمال نشده است.

از ۶ فروردین سال جاری تا امروز ۴ اردیبهشت ۶۴۸ هزار تن آهن اسفنجی در بورس کالا عرضه شده است. عرضه این حجم از آهن اسفنجی بی‌سابقه بوده و قاعدتاً می‌بایست ثبات در بازار را درپی داشته باشد. اما همزمان جهش هفته گذشته قیمت‌ها در بازار فولاد در کنار عدم اعمال سهمیه‌های بهین‌یاب باعث افزایش قیمت آهن اسفنجی در روز جاری روی تابلوی معاملات بورس کالا شد.

علاوه بر این، شنیده‌های پترومتالز از منابع موثق حاکی از این است که وزارت صمت با عرضه‌های اعتباری شمش و مقاطع طویل فولادی در بورس کالا تا زمان ایجاد آرامش در بازار و ثبات قیمت‌ها مخالف است. انجام معاملات اعتباری در هفته گذشته توسط بورس کالا صورت گرفته است.

عامل دیگری که باعث افزایش قیمت‌ها در بازار فولاد شده، صادرات فولاد توسط بازرگانان است. برخی از بازرگانان اقدام به خرید محصولاتی نظیر میلگرد در بازار داخلی می‌کنند و آن را کمتر از نرخ‌های تولیدکنندگان به کشورهای همسایه صادر می‌کنند. این دسته از بازرگانان بدین ترتیب از رانت قیمت میلگرد در بازار داخلی و نرخ‌های چندگانه ارز سوءاستفاده می‌کنند و تضمینی برای بازگشت ارز توسط آن‌ها نیز وجود ندارد.

Print Friendly, PDF & Email

لینک کوتاه:

https://enfnews.com/?p=7831

بر چسب ها

مقالات مرتبط

تبادل نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + نه =