در همین خصوص رامین طبسی نژاد معاون بهره برداری مجتمع مس شهربابک به تشریح اقدامات در حوزه دانش بنیان، بومی سازی و هوشمندسازی در امور ذوب، معدن، تغلیظ، پالایشگاه، لیچینیگ و امور فنی و کارخانجات جانبی مجتمع مس شهربابک پرداخت.

طبسی نژاد با تاکید بر اهمیت فعالیت های دانش بنیان و تاثیر آن در افزایش و کیفیت تولید گفت: در خصوص توسعه همکاری با شرکت های دانش بنیان، مجتمع مس شهربابک در پروژه های مختلف با این شرکت ها همکاری داشته است و در آینده ای نزدیک معدن مس میدوک به عنوان اولین معدن هوشمند کشور خواهد شد.

وی تشریح کرد: در امور ذوب پروژه هایی از جمله طراحی، مدل سازی و تهیه نرم‌افزار راهبر فرایند کوره فلش، استقرار نرم‌افزار جامع اطلاعات خط تولید، ساخت قطعات حساس مسی (ساخت کولینگ المنت‌ها و لاندرها)، بومی سازی مواد نسوز و دیر گداز (تولید آجرهای نسوز کوره ها)، بومی سازی مواد نسوز و دیرگداز (تولید جرم و ملات نسوز کوره‌ها و لاندرها)، ساخت داکت پنوماتیک کانوایر،طراحی و ساخت قطعات خاص مهندسی (دیافراگم تیتانیومی)، شبیه سازی، ساخت و تعمیر چرخ دنده‌های کوره کنورتور و طراحی و تولید تجهیزات دانه بندی و ارتعاشی (قطعات سرند لرزان) صورت گرفته است.

وی بیان داشت: هوشمند سازی عملیات ذوب کنسانتره از طریق پیاده‌سازی برنامه راهبر فرایند کوره و هوشمندسازی عملیات تبدیل مات در کوره کنورتر و ایجاد مدل تجربی دو اقدام مهم در حوزه هوشمندسازی امور ذوب بوده است.

طبسی نژاد به فعالیت های دانش بنیان در امور پالایشگاه اشاره کرد و گفت: در پالایشگاه خاتون آباد نیز ۶ اقدام دانش بنیان و ۱۵ مورد بومی سازی انجام شده است که اقدامات دانش بنیان شامل اصلاح کانال های هوارسانی با پوشش های کامپوزیتی، عارضه یابی متالورژیکی فرایند پانچ کاتد مس، جایگزینی نمونه دسته کاتد ایرانی به جای خارجی،اصلاح پوشش های حفاظت از خوردگی، مدل سازی مسیر by pass پس خط گردش الکترولیت، بررسی امکان سنجی استفاده از رزین های ایرانی در تولید پوشش های FRP از اقداماتی است که با همکاری شرکت های دانش بنیان کشور انجام گرفته است.

وی در حوزه فعالیت های دانش بنیان معدنی گفت: از مهمترین این اقدامات می توان به استقرار سیستم مانیتورینگ در شرکت های معدنی طرف قرارداد، انجام مقدمات برگزاری مناقصه مانیتورینگ مرکزی امور معدن، پیگیری انجام ساخت کارخانجات تولید مواد ناریه امولسیونی، پیگیری تامین ماشین آلات مورد نیاز حمل مواد ناریه با شرکت های داخلی وبرگزاری مناقصه و عضویت در کمیته ماشین آلات مجتمع و پیگیری و همکاری با شرکت ها ی داخلی در خصوص مدیریت بهینه سولفور کم عیار از طریق بیو متالورژی اشاره کرد.

طبسی نژاد در اشاره به اقدامات هوشمندسازی در امور تغلیظ گفت: ۷ اقدام هوشمندسازی در این امور صورت گرفته است که مهمترین آنها ایجاد سامانه ثبت تراک در سنگ شکن اولیه و پیگیری سامانه ASR پلاس مانیتورینگ می باشد.

معاون بهره برداری مجتمع مس شهربابک در ادامه به فعالیت های دانش بنیان در امور پشتیبانی فنی اشاره کرد و گفت: دستگاه تخلیه کننده رطوبت هوا که توسط آلمان ساخته می شده است توسط یک شرکت داخلی ساخته شده است. همچنین ساخت سنسور سطح سیالات ،طراحی، تهیه نقشه، تامین، نصب و راه اندازی الکتروپمپ کارخانه اسید، تهیه نقشه و تامین قطعات مربوط به پمپ تغذیه بویلر و مکانیکال سیل های پمپ های افقی کارخانه اسید که توسط سازندگان خارجی انجام می شده است توسط شرکت های داخلی انجام شده است.

طبسی نژاد افزود: در امور لیپچینگ میدوک نیز ۶ مورد بومی سازی قطعات صورت گرفته است که ساخت پمپ هایksb، ساخت کاتد استنلس استیل، ساخت آند سربی آلیاژی، ساخت اسکیمر طنابی، ساخت اسپیسر و استدبولت های مربوط به آند سربی وساخت دستگاه شورتینگ فریم از مهمترین آنها بوده است.

وی آماده سازی لاکشیت‌های موجود جهت ورود به نرم افزار جامع تولید و نصب فلومتر جهت ثبت کلیه مقادیر فرایندی از جمله مصارف مواد و انرژی را از مهمترین اقدامات هوشمند سازی در امور لیچینگ بوده است.

معاون بهره برداری مجتمع مس شهربابک در بخش دیگری از سخنانش رکوردهای تولید در بخش های مختلف مجتمع در سال ۱۴۰۱ را تشریح کرد و گفت: در سال تولید، دانش بنیان واشتغال افرین، تلاشگران معدن میدوک با استخراج ۶۰ میلیون و ۶۸۴ هزار و ۷۴۰ تن توانست با افزایش ۹/۳ درصدی نسبت به قبل، رکورد جدیدی را ثبت کنند و در بخش اکسید و باطله استخراجی معدن میدوک با تناژ ۵۲میلیون و ۸۳ هزار و ۶۰۹ تن با افزایش ۱۰/۸ درصدی نسبت به رکورد قبل، موفق به ثبت رکورد جدید شدند.

طبسی نژاد به افزایش ۱۰/۴ درصدی کنسانتره مصرفی ذوب خاتون اباد نسبت به رکود قبل اشاره کرد و میزان کنسانتره مصرفی در سال گذشته را ۴۴۴ هزار و۲۲تن اعلام کرد.

وی ادامه داد: میزان آند حاصل از کنسانتره ذوب خاتون آباد در سال ۱۴۰۱ به میزان ۹۲هزار و۴۰۳تن بوده است که با افزایش ۱۰/۱ درصدی نسبت به رکورد قبل همراه بوده وهمچنین در زمینه ی اند تولیدی ذوب خاتون اباد با افزایش ۲/۲درصدی نسبت به رکورد قبل، به میزان ۱۲۴ هزار و ۳۳۸ تن در سال گذشته رسید.

معاونت مجتمع مس شهربابک میزان کاتد تولیدی پالایشگاه خاتون آباد در سال۱۴۰۱را ۱۰۲ هزار و ۸۰۲ تن اعلام کرد که نسبت به رکورد قبل در سال ۱۳۹۹ با افزایش ۴/۷ درصدی روبه رو بوده است.

وی با اشاره به این مطلب که مجتمع مس شهربابک در زمینه ی تولید اکسید مولیبدن نیز رکورد جدیدی را به ثبت رسانده است گفت: در سال گذشته ۱۵۶۵ تن اکسید مولیبدن تولید شده است که نسبت به رکورد قبل در سال ۱۳۹۶ با افزایش ۱۷/۶ درصدی همراه بوده است.

طبسی نژاد همچنین به ثبت رکورد جدید در کارخانه اسید سولفوریک اشاره کرد وگفت: اسیدسولفوریک کارخانه خاتون آباد در سال گذشته با رشد ۳۰/۸ درصدی به میزان ۳۲۰ هزار و ۵۲۸ تن رسیده است.

طبسی نژاد ضمن تقدیر از تلاش همه جانبه پرسنل مجتمع مس در امر تولید، ابراز امیدواری کرد با استمرار این فعالیت های دانش بنیان، مجتمع مس شهربابک در زمینه افزایش و ارتقا کیفیت تولید گام های مثبتی را بردارد.