enfnews logo

فوری

اشتراک گذاری

روند قیمت شمش فولادی در ایران/ چشم‌انداز قیمت‌ها در میان‌مدت + نمودار

به گزارش پترومتالز، در هفته جاری قیمت کشف‌شده شمش فولادی در بورس کالا با افزایش جزئی 192 تومانی معادل 0.9 درصدی نسبت به هفته گذشته به 20544 تومان به ازای هر کیلو بدون احتساب مالیات بر ارزش افزوده رسید. از حدود 193 هزار تن شمش فولادی عرضه شده، حدود 93 درصد آن معامله شد و به نظر می‌رسد بازار و بازارساز در چشم‌انداز کوتاه مدت هر دو در مورد تثبیت قیمت‌ها در حدود فعلی به یک توافق کلی شکننده دست یافته‌اند.

البته در میان مدت چشم‌انداز بازار شمش متفاوت است: از یک طرف در صورتی که محدودیت‌های سنگینی بر مصرف برق صنایع فولاد وضع شود، قیمت‌ها افزایش خواهد یافت؛ و از سوی دیگر، کاهش شدید قیمت‌ها در بازار جهانی را داریم که در صورت بهینه بودن محدودیت‌های برق باعث مازاد عرضه شمش در بازار داخلی و اشباع بازار تا اواسط تابستان امسال خواهد شد. در صورتی که محدودیت‌های برق درست مدیریت شود، بازار شمش در تابستان امسال با توجه به قیمت‌های جهانی، دچار جهش قابل توجه و پایدار قیمت‌ها نخواهد شد.

نسبت قیمت آهن اسفنجی به شمش در بورس کالا در هفته جاری به 61.6 درصد رسید. این نسبت در حال حاضر 2.6 درصد بیش از میانگین آن در فروردین‌ماه سال جاری است. نسبت قیمت آهن اسفنجی به شمش در بازار هند (به‌عنوان بزرگ‌ترین کشور تولیدکننده آهن اسفنجی در دنیا) در هفته جاری 68.2 درصد است.

تهیه‌شده با همکاری اسپاد فولاد تأمین‌کننده مواد اولیه کارخانجات صنعت فولاد کشور

روند قیمت شمش در بورس کالا را در نمودار زیر ببینید:

Print Friendly, PDF & Email

لینک کوتاه:

https://enfnews.com/?p=8304

بر چسب ها

مقالات مرتبط

تبادل نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 2 =